Nejnovější zprávy: ​Podobu památníku válečným veteránům určí výtvarně-architektonická soutěž Nebojte se nabídnout seniorům pomoc, říká dobrovolnice

Byznys

Je tady již 12. ročník prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje

Do 15. března 2018 mohou soutěžící přihlásit svá stavební díla a zúčastnit se tak 12. ročníku soutěže o nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje. Magazín PATRIOT je hrdým mediálním partnerem této prestižní soutěže.

Každoročními vyhlašovateli této akce jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů ve spolupráci s Moravskoslezským krajem.

Již dvanáctým rokem je hlavním cílem soutěže prezentace a propagace projektů a staveb, jakož i přiblížení nejlepších stavebních děl a jejich tvůrců širší laické i odborné veřejnosti. „Od prvního ročníku, jehož slavnostní vyhlášení proběhlo v roce 2007, se do soutěže přihlásilo již 377 staveb. Z toho 190 staveb si odneslo nějaké ocenění,“ připomněl zástupce organizátora Luděk Lokaj.

Připomeňme si oceněné stavby předchozích ročníků, například loni oceněnou Atletickou halu v Ostravě-Vítkovicích (Hlavní cena v kategorii Novostavby), dále Bolt Tower (Cena Grand Prix 2015), Víceúčelová hala WERK ARENA v Třinci (Cena Grand Prix 2014) nebo Římskokatolický kostel v Ostravě Zábřehu (Cena Grand Prix 2007) a mnoho dalších. Organizátoři spolu s vyhlašovateli a porotou napjatě čekají, jaké stavby se zapojí do 12. ročníku soutěže.

Ocenění pro nejlepší projekty. Foto: PULARY

Ocenění pro nejlepší projekty. Foto: PULARY

„Přestože v regionu žiji a v oboru pracuji, jsem znova a znova překvapen kolik nových a hodnotných realizací každoročně vzniká. Pokud zdejší investoři mají energii a odhodlání přivést na svět novou stavbu, skládám jim za to hold. A pokud se k tomu navíc přidá skutečná kvalita architektonického či inženýrského díla, zanechají tím po sobě významný odkaz a tvoří historii,“ řekl předseda Obce architektů Ostrava Martin Chválek.

Architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy mohou přihlášky zasílat do 15. března 2018 a zapsat tak do soutěže stavby dokončené a zkolaudované v Moravskoslezském kraji od počátku roku 2016 do konce roku 2017. Hodnotit se bude v pěti kategoriích: stavby občanské vybavenosti, bytové domy, rodinné domy, průmyslové stavby a dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby.

V rámci slavnostního vyhlašování výsledků se nehodnotí pouze stavební díla, ale udělovaná je i cena s názvem Osobnost stavebnictví MSK. Toto ocenění získá výrazná osobnost, která se nemalou měrou podílí na stavebním rozvoji Moravskoslezského kraje. V loňském roce si toto uznání odnesl architekt Zdeněk Klos.

„Máme za to, že je zapotřebí informovat širokou veřejnost o realizovaných a zajímavých stavbách. Právě proto v tomto období vyhlašujeme již 12. ročník soutěže Stavba roku MSK. Věříme, že navážeme na úspěšné minulé ročníky a finále soutěže se stane důstojnou oslavou stavebnictví v Moravskoslezském kraji,“ podotkl viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Pavel Ševčík.

Nejlepší stavby bude vybírat jedenáctičlenná porota, složená ze zástupců Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a zástupců Moravskoslezského kraje.

Porota nominuje stavby do každé kategorie, přičemž se bude udělovat hlavní cena a čestná uznání. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny GRAND PRIX. V loňském roce tuto cenu získala Atletická hala v Ostravě-Vítkovicích. Projektantem a zároveň přihlašovatelem díla je Chválek ateliér s.r.o., zhotovitelem je společnost EKKL a.s., a investorem Vítkovice aréna a.s.. Zájemci naleznou podrobnosti o soutěži na stránkách www.stavbamsk.cz.