Nejnovější zprávy: Stezka Valaška oslavila rok. Navštívilo ji skoro 300 tisíc lidí Největší cisterna v Česku a pancéřový vůz. Budou sloužit hasičům v Hlučíně

Kultura

​Jeden svět Ostrava začal ve velkém ve Vesmíru

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Ostrava zahájilo ve čtvrtek 4. dubna promítání a diskuze o právech žen a bezpečnostní situaci ve světě.

Foto: Jeden svět

Na 250 lidí po shlédnutí snímku Na jejích bedrech diskutovalo s generálem a někdejším předsedou vojenského výboru NATO Petrem Pavlem a bývalým diplomatem a velvyslancem v USA a Rusku Petrem Kolářem.

Diskuzí je provázeli za organizátory Daniel Konczyna a Tomáš Drobík z Ostravské univerzity.

„Jubilejní 20. ročník ostravského festivalu jsme začali ve velkém. Poprvé jsme měli slavnostní zahajovací večer ve velkokapacitním kině, navíc ve Vesmíru, kde se již nepromítá. Zaplněné kino nám ukázalo, že o lidskoprávní témata, silné příběhy a atraktivní hosty s názorem je v Ostravě zájem,“ zhodnotila zahájení Kristýna Konczyna, hlavní organizátorka festivalu.

V Ostravě tak začal maraton filmů, diskuzí a doprovodných akcí Jednoho světa Ostrava. Festival potrvá do 12. dubna, rozprostře se do pěti ostravských kin a klubů – do Minikina, Atlantiku, Cineportu, Pantu a nově také do galerie Plato.

Tam se také v sobotu 6. dubna od 12 hodin chystá kulinářská show Ochutnáváme svět, na níž budou cizinci žijící v Ostravě vařit a nabízet svá národní jídla. Je zde také přichystaný program, který přibližuje svět lidí s postižením.

Vstupné na jednotlivá promítání i s debatou je 70 Kč, lidé s postižením (s průkazy ZTP, ZTP/P) mají 50 % slevu. Akreditace na celý festival je v hodnotě 350 Kč.

Podrobnosti o programu festivalu, jednotlivých filmech a hostech i doprovodném programu jsou na www.jedensvet.cz/ostrava a www.facebook.com/jedensvetostrava.

Tipy z festivalového programu

6.4., 17:00 Rekonstrukce Utøyi + debata s Petrem Niliusem Minikino Kavárna

7.4., 17:00 América + debata Zuzanou Filipkovou a Ondřejkou Langrovou Minikino Kavárna

8.4., 18:00 Novaja + debata s Ondřejem Kundrou Centrum Pant

9.4., 17:00 Anoteho archa + debata s Radimem Tolaszem Minikino Kavárna

10.4., 19:30 #Follow me + debata s Matyášem Ožanou Klub Atlantik

11.4, 17:00 Ženy s náušnicemi ze střelného prachu + debata s Markétou Kutilovou Minikino Kavárna

12.4., 10:00 Domácí zápas + debata s Jitkou Zárubovou Centrum Pant