Kultura
16/04/2021 Petr Broulík

Jeden už nežije, druhý je v USA. I tak se slavní architekti sešli na střeše Domu kultury Ostrava

​Nikdy by se to nemohlo stát, a přece se to dnes stalo. Významný český architekt Jaroslav Fragner a současný, světově uznávaný americký architekt Steven Holl, se odpoledne sešli na střeše ostravského domu kultury.

Domu, který jim oběma výrazně zasáhl do jejich životů. Setkali se jen dva, aby dodrželi současná opatření kvůli epidemii koronaviru.

Jaroslav Fragner je autorem současné podoby této stavby, která se v době vzniku na konci padesátých let stala „bílou lodí“ v „černé“ Ostravě, Steven Holl k ní navrhl už nyní obdivovanou moderní přístavbu koncertního sálu v podobě pomyslného obrovského pouzdra na hudební nástroj.

Ta spolu s rekonstrukcí Fragnerovy stavby učiní z této stavby symbiózu kvalitní velkolepé funkcionalistické architektury druhé poloviny 20. století a současné vizuálně efektní moderní budovy.

Vážený pane Fragnere, pojďte na slovíčko

A tak se Fragner a Holl dnes odpoledne sešli na střeše všem Ostravanům známého stánku kultury. Nad hlavami jim létal dron a nad sochami nad domem kultury se vznášely trsy desítek červených balonků naplněných heliem.

Foto: Radim Kolibík

Ty na domě kultury vydrží možná celý víkend, ale možná až čtrnáct dnů – záleží na počasí. Organizátoři chtějí touto akcí dát veřejnosti najevo, že začaly oslavy šedesáti let od otevření Domu kultury města Ostravy.

A tito významní představitelé kvalitní architektury si na jeho střeše popovídali. Navzdory šedesáti rokům, které od otevření domu kultury, tehdy ještě Vítkovických železáren, uběhly. A navzdory tomu, že Jaroslav Fragner už od roku 1967 není na tomto pozemském světě.

Hudba, sochařství, sport, práce s dětmi, zlepšovatel a chemie

„Šedesát let, příteli…,“ pozdraví americký tvůrce podob řady muzeí po celém světě. Je si stejně jako jeho kolega podobný – herci mají na sobě velké masky ze zvětšených fotografií jejich autentických tváří.

„Vidím to jako dneska… duben 1961,“ zavzpomíná Jaroslav Fragner, který navrhl řadu funkcionalistických staveb či rekonstrukci Betlémské kaple v Praze.

Holl si ten rok dobře pamatuje: „V dubnu 1961 doletěl první člověk do vesmíru a v Ostravě se otevřel tehdy největší kulturní dům v zemi. Podle tvého návrhu.“

„Bílá loď uprostřed černé Ostravy, tak se o něm tehdy psalo,“ říká pyšně český architekt.

„To byla sláva!“ poznamená Holl.

„Šedesát let a šest dekád bohatého kulturního života.“

„A taky šest alegorických soch. Člověk v práci a oddechu,“ ukazují oba na sochy v průčelí hlavního vchodu do obrovského domu.

„Ano. Jmenují se Hudba, Sochařství, Sport, Práce s dětmi, Zlepšovatel a Chemie,“ pokývá uznale hlavou Steven Holl.

Vlevo představitel Jaroslava Fragnera, vpravo herec s maskou Stevena Holla. Foto: Radim Kolibík

„A kolik umělců tu za tu dobu našlo své útočiště. Divadlo Petra Bezruče nebo Ostravský symfonický orchestr. A dnes Janáčkova filharmonie Ostrava,“ vyjmenovává Fragner.

Na dalších šedesát let, přiťuknou si šampaňským. A zazní hudba

Dodejme - a mnozí další - divadelní soubory, hudební tělesa, sóloví umělci, ti všichni už ani spočítat nejdou. Co bude, až se tu potkají tito dva muži za 60 let?

„Budeme zase slavit,“ konstatuje americký architekt.

„Ale to už budou všichni oslavovat novou podobu budovy a tvůj osobitý styl,“ vysekne mu poklonu český architekt.

„Ale kdepak, nikdy se nezapomíná na ty, kteří stáli úplně na počátku,“ uklidňuje ho Holl. A dodává, že ctí princip, že prostředí a budova musí fungovat společně.

Takže jeho nový objekt bude vystavěný prakticky kolem Fragnerovy budovy a dotkne se jí jen ve dvou místech. Ta budou spojujícími částmi těchto komplexů.

Český architekt říká, že je to skvělý nápad. „Zasazení koncertního sálu přinese další rozmanité možnosti jeho využití. Vskutku unikátní architektonické řešení, musím říci,“ pochválí amerického kolegu. A tak si na to oba přiťuknou šampaňským a potřesou si rukama.

„Na dalších úspěšných šedesát let!“

A na střeše spustí slavnostní ódy muzikanti Janáčkovy filharmonie.

Dlužno dodat, že Jaroslava Fragnera na střeše ztvárnil herec ostravského Divadla Patra Bezruče Lukáš Melník a Stevena Holla jeho herecký kolega Ondřej Brett.

Foto: Radim Kolibík

Balónky poutají pozornost kolemjdoucích, vše bude na sociálních sítích

A proč v tomto chladném a deštivém počasí vystoupali až na střechu domu kultury? Protože tato akce se stala součástí letošních oslav šedesáti let od otevření Domu kultury města Ostravy. A protože se tímto projektem zapojuje do oslav Janáčkova filharmonie Ostrava.

„Tímto propojujeme samozřejmou spolupráci domu kultury, Janáčkovy filharmonie a projektu koncertního sálu,“ říká mediální manažerka filharmonie Michaela Dvořáková.

„Propojíme touto rychlou spontánní a trochu guerillovou akcí veřejný prostor s on-linem – balónky budou poutat na oslavy výročí, zaujmou určitě i náhodné kolemjdoucí. Na online dáme videa a fotky z realizace. A skvělé na tom je, že právě dnes je také šedesáté výročí letu prvního člověka do vesmíru a dva architekti se také setkali ve výšinách.“

Někteří si vyzkoušeli i helium z balónků, legračně mluvili

Autoři chtěli tímto fiktivním setkáním obou architektů propojit pomyslně „minulost“ a „budoucnost“. „Steven Holl s odkazem Fragnera pracuje, cení si ho. Je to příležitost, jak opět nenásilně představit veřejnosti i projekt výstavby koncertního sálu,“ říká Michaela Dvořáková. A upozorňuje, že kromě vlastní stavby koncertního sálu je součástí projektu také kompletní rekonstrukce Domu kultury města Ostravy.

Trochu starost měli organizátoři s tím, zda úzkým výstupem na střechu dostanou na dnešní akci i violoncello, které si muzikanti přinesli.

Foto: Radim Kolibík

Muži, kteří naplňovali balonky heliem, zase prozradili, že jich naplnili třiačtyřicet a někteří nechali jednomu z muzikantů i vyzkoušet, co udělá helium nasáté z balonku s lidskými hlasivkami.

„Čím víc se helia nadýcháte, tím legračněji mluvíte,“ řekl jeden z mužů u dvou velkých lahví s heliem.

Pošlete nám své vzpomínky a fotky, vyzývá veřejnost vedení kulturního domu

Oslavy výročí otevření domu kultury pokračují už zveřejněnou výzvou, aby lidé posílali organizátorům své vzpomínky a fotografie na dobu, kdy do domu kultury chodili.

„Téměř každý Ostravan má s tímto domem spojenou nějakou vzpomínku. Na našich webových stránkách najdou instrukce, jak se připojit. Tyto vzpomínky budeme postupně na našich stránkách zveřejňovat,“ řekla místopředsedkyně představenstva Domu kultury města Ostravy Ostrava Petra Javůrková.

Foto: Radim Kolibík

Lidé už v prvních dnech poslali řadu zajímavých vzpomínek, organizátoři například získali osobní album vedoucí programového úseku domu kultury, která v něm třicet let působila.

„Natáčíme také sérii videí s pamětníky z paluby naší bílé lodi, tak i z podpalubí, tedy s umělci, kteří v domě nastartovali svou kariéru. V úseku propagace kina náročného diváka například začínal Jiří Surůvka, v divadle pak řada herců Divadla Petra Bezruče, které tady působilo až od začátku do roku 1998,“ říká Petra Javůrková.

Josef Kemr se podíval i na odpich v železárnách

Upozorňuje také na to, že na dům kultury mají vzpomínky i největší a nejznámější divadla v zemi, například Národní divadlo, které tady uvedlo jako v prvním divadle mimo Prahu představení Naši furianti, nebo Divadlo Járy Cimrmana, které sem rádo zajíždí dodnes.

„Někdy to herci těchto divadel brali trochu jako turistickou atrakci, protože jejich herci se tady mohli účastnit třeba odpichů v železárnách nebo sfárali do šachet. Máme třeba úžasnou fotografii pana Josefa Kemra, který tento odpich absolvoval,“ dodává Petra Javůrková.

Přijede americký architekt do Ostravy?

Vedení Domu kultury města Ostravy už se těší na rekonstrukci a výstavbu přístavby koncertní síně, které by měly začít v roce 2023.

„Je to pro mne unikátní spojení starého a nového, že v mém rodném městě se bude podílet architektonická kancelář Stevena Holla. Je to pro mne osobně až splnění snu. Steven Holl se chová k dílu Jaroslava Fragnera s obrovskou úctou. Přístavba bude vysoce ekologická, velmi počítá s využitím denního světla. Ta stavba překročí dům kultury a nabídne návštěvníkům pohled do korun zachovaných stromů, stejně jako pohled obřím prosklením zadní koncertní síně na budoucí vodní plochu,“ ukazuje na modelu budoucí podoby domu kultury a koncertního sálu Petra Javůrková.

Přijede se do Ostravy podívat i sám architekt Steven Holl? „Kdyby nebylo pandemie, už by tu dávno byl. Ale chce přijet a do Ostravy se moc těší. Dokonce má plán, že poletí z New Yorku do Vídně, ve Vídni si půjčí automobil a pojede do Ostravy přes Brno. Tam se chce zastavit v Domě Leoše Janáčka. Když totiž navrhoval koncertní sál, tak se skladatelem Janáčkem inspiroval,“ říká Petra Javůrková.

Sdílejte článek