Cestování
12/07/2022 Petr Sobol

Jedno město, dvě tatrovácká muzea. V Kopřivnici najdete Stalinův kabriolet i Slovenskou strelu

Když se řekne Kopřivnice, tak je třeba ihned dodat TATRA. Historie slavné automobily je tak dlouhá a bohatá, že už na ni nestačilo ani jedno muzeum. Ve městě tak mají od loňského roku muzea dvě.

Starší z obou kopřivnických muzeí je Technické muzeum TATRA, které dokumentuje historický vývoj prvních dopravních prostředků v bývalém Rakousko-Uhersku.

V muzeu je k vidění okolo 70 automobilů, ale také řada modelů, motorů a světových unikátů. K největším lákadlům patří první továrně vyráběný sériový automobil v Rakousko-Uhersku známý jako Präsident, který byl v Kopřivnici vyroben na konci 19. století. K dalším pokladům muzea patří Aerosaně V 855 z roku 1942 či Tatra 600 Tatraplan kabriolet pro Stalina z roku 1949.

Do roku 2018 zdobila vstup do muzea v centru města i legendární Slovenská strela, ta se ale „přestěhovala“ jinam. Nový depozitář má u kopřivnického zimního stadiónu, kde bylo před několika měsíci otevřeno Muzeum nákladních automobilů TATRA.

V nové expozici je k vidění osm desítek vozů, od těch prvních užitkových, přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. Expozice doplňuje i rozšířená realita, která se v muzejnictví stala velmi důležitým prvkem. Díky této technologii jsou expozice bohatější a návštěvníkům tak přímo před očima může vyrůst z vystaveného reálného podvozku i celé vozidlo.

Velký úspěch má taky řízení modelů aut, opět v rozšířené realitě. Malí i velcí návštěvníci se díky tomu mohou projet uličkami muzea například Tatrou 815 známou svou cestou kolem světa.

Za vstupenku do Technického muzea dospělí zaplatí 130 korun, děti 90. Vstupné do Muzea nákladních automobilů stojí 200, respektive 150 korun. Využít však můžete taky vstupenku okružní (ta navíc zahrnuje i Muzeum Fojtství a Lašské muzeum), za kterou zaplatíte 300 korun (děti 200).

Obě muzea jsou během prázdnin otevřena od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin.

Sdílejte článek