Společnost
21/10/2023 Petr Broulík

Jejich úsměvy dokážou zázraky. Kraj ocenil nejlepší sestřičky

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Osmý ročník ankety Moravskoslezská sestra 2023 má svoje vítězky. O nej… zdravotní sestřičce našeho regionu v šesti kategoriích se rozhodlo na slavnostním galavečeru v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Porotci vybrali ze tří nominovaných sestřiček z každé z kategorií ty nejlepší v tomto roce, konkrétně v kategoriích Sestra u lůžka, Ambulantní a domácí péče, Paliativní a hospicová péče, Porodní asistentka a Dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči.

Sami pacienti pak v anketě vybrali i nejlepší sestřičku v soutěži Sestra veřejnosti, ve které s 7 641 hlasy zvítězila Nikola Prošková z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Do ankety dorazilo celkem 56 730 hlasů.

Celý večer se nesl na vlně pohody. Vysokoškolskou aulu zaplnily sestřičky ze všech nemocnic v Moravskoslezském kraji, které bouřily a někdy až nadšeně jásaly při vyhlašování

Moderátor večera, herec divadla Mír Vladimír Polák, se svěřil, že před časem skončil poprvé ve fakultní nemocnici, kam ho dohnal jeho životní styl.

„Nedbal jsem totiž varování doktora, že mám pít jen jednu sklenici vína večer před usnutím, ale byly večery, kdy jsem usínal i šestnáctkrát. Přitom, když jsem před půl rokem kývl na moderování, tak jsem si pořadatelům postěžoval, že jsem předtím nikdy nebyl hospitalizován. Naposledy, když jsem byl hospitalizován, tak jsem jen po sestřičkách řval nebo jsem v nemocnici spal. To bylo v březnu 1977, kdy jsem byl v porodnici,“ řekl herec.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška se přiznal, že když potřeboval nemocniční zásah, protože se mu udělalo slabě, chodil večer půl hodiny kolem nemocnice a hledal si výmluvu, aby mohl dveře od nemocnice otevřít. „Nicméně jsem je poté otevřel a přivítaly mne usměvavé sestřičky. Někdy si totiž neuvědomujeme, jak náročná je jejich práce. Je to opravdu řehole a poznáme to, až když na dveře nemocnice zaťukáme. V tu chvíli slibujeme modré z nebe, aby nám pomohly od bolesti a píchly nám tu injekci. A za to vám všem chci poděkovat,“ řekl hejtman.

Nejlepší letošní sestrou u lůžka se stala Jiřina Gřibková z nemocnice Karviná-Ráj na pracovišti Orlová. Ta v oboru pracuje celý život, už osmatřicet let, a je v práci stále spokojená.

Nejlepší letošní sestrou v kategorii Ambulantní a domácí péče se stala Martina Marciňová z Nemocnice ve Frýdku-Místku. „Je mi velkou ctí, že jsem mezi tolika vzácnými lidmi. Vítězství si ještě nepřipouštím. Jsem ráda, že tu mám podporu sestřiček z jednotky intenzivní péče, se kterými jsem pracovala přes dvacet let,“ řekla oceněná sestra.

Děkovala klientkám, že může být u zrození jejich dětí

V kategorii Paliativní a hospicová péče se stala Moravskoslezskou sestrou roku Jana Kapošváryová z Mobilního hospice Ondrášek. „Nevím, co mám říct. Takové ocenění by zasloužily ale všechny sestřičky. Mám vnoučátka, ty mne vždy potěší. Chodíme taky s kolegyněmi na pivo, máme skvělý kolektiv a hodně se nasmějeme. Máme rády černý humor, někdy je hodně drsný,“ pobavila sestřička.

Vladimír Polák hned vytáhl vtip ze stejného soudku. „Na smrtelné posteli leží pacient a ptá se sestry: Sestři, mám ještě šanci? A ona na to: Nee. Nejste můj typ,“ pobavil zaplněnou aulu.

Nejlepší porodní asistentkou letošního roku se stala Hana Kotučová ze Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov. „Chci se podělit o toto ocenění se všemi zdravotníky a kolegy, kteří se mnou pracují. Těm moc děkuji, protože tato práce, ač je velmi intimní, tak někdy potřebujeme i tým, někdy i multioborový tým. Chci také poděkovat všem klientkám, které mi dávají důvěru, a já můžu být u zrození jejich dětí. Jsem strašně vděčná, že mohu tuto práci dělat,“ řekla oceněná porodní asistentka.

Celý život má štěstí, že dělá práci, která ji baví

Za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči získala ocenění Věra Večerková z Bílovecká nemocnice. Ta sklidila bouřlivé ovace. „Celý život mám štěstí, že dělám práci, která mě baví, a toto ocenění je třešnička na dortu,“ řekla.

Nejlepší sestřičkou v kategorii Sestra veřejnosti se stala Nikola Prošková z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. „Přicházíte na pódium, protože lid si to přál,“ řekl Vladimír Polák.

Dojatá sestřička nastoupila do vítkovické nemocnice v roce 2003, a to na oddělení šestinedělí. Od roku 2005 pracuje jako porodní asistentka na porodním sále, kde je zároveň již sedmnáct let zástupkyní staniční sestry. Často provází budoucí maminky po celou dobu jejich těhotenství, vede kurzy předporodní přípravy. Pracuje rychle, přesně a efektivně, nikdy na ní není znát únava. Naopak při péči o rodičku nikam nespěchá, má vždy čas pomoci, vyslechnout i povzbudit. Díky své práci si uvědomuje hodnotu a křehkost lidského života, i proto je dlouholetou dobrovolnou dárkyní krve.

Dělej si co chceš a Jiří Krhut s kytarou

Potom nastoupil na scénu Jiří Krhut se svou one man show. Jen sám se svou kytarou a několika rekvizitami. Svými divokými písničkami a často nekorektním humorem, jehož terčem byli občas i přítomní krajští politici, strhl zaplněnou aulu.

Vítězné sestřičky dostaly k ocenění také mobilní telefon, roční ručení na auto zdarma, dárkové poukazy, poukazy na víkendový pobyt v hotelu Sepetná, rychlovarnou konvici, balíček značkových vín, balíček kosmetiky, značkové víno, balíček zdraví z lékárny, chytré sportovní hodinky a dárkový poukaz Heřmanického pivovaru.

Úsměv, pohlazení a vlídný přístup sestřiček dokážou zázraky

Moravskoslezský kraj pořádá anketu Moravskoslezská sestra podle hejtmana Jana Krkošky hlavně proto, aby upozornil na nepostradatelnou práci zdravotních sester a zvýšili prestiž ošetřovatelského povolání. „Pro uzdravení je velmi důležitá profesionalita a empatie zdravotních sestřiček. Jejich úsměvy, pohlazení a vlídný přístup dokážou zázraky. Za to jim chceme poděkovat a nahlas říct, jak si jich vážíme,“ uvedl Krkoška, který nad osmým ročníkem ankety, spolu s ministrem zdravotnictví a prezidentkou asociace sester, převzal záštitu.

Příprava ankety začíná vždy půl roku před galavečerem. První nominace přicházejí ze zdravotnických zařízení, které pak vyhodnocuje odborná porota a do finále vybere vždy tři sestry v pěti kategoriích.

„Odborná porota má vždy velmi obtížnou práci vybrat z desítek výjimečných životních příběhů pouhých pět a ocenit je. Svědčí to o tom, že máme opravdu kvalitní zdravotnický personál, který se ze všech sil snaží usnadnit pacientům průběh nemoci a léčení. Všichni, kdo pracují ve zdravotnictví, si zaslouží obdiv, úctu a poděkování,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Sdílejte článek