Fenomén
Colours of Ostrava
V Ostravě působí Jezdecký klub Baník Ostrava. Na svém kolbišti ve Staré Bělé pravidelně trénuje své jezdecké koně a pořádá už tradiční Velkou cenu Ostravy, která je součástí Českého skokového poháru, tedy parkurové extraligy. Nyní se, až do neděle, jede 61. ročník této parkurové události.
Jezdecké kolbiště, na kterém právě závodí v parkuru koně z celé republiky, je v provozu už od roku 1968. Jeho povrch byl však až doposud travnatý. Údržba byla navíc příliš nákladná – vyžadovala neustálé hnojení, sekání, vláčení a zavlažování travnaté plochy.
Přes veškerou péči a snahu vyhovět požadavkům pro vrcholový sport už nestačil. To se odrazilo i na loňské slabé účasti koňů na prestižním závodu v parkuru, protože se koňům na trávě hůře závodí. „Přihlásilo se tedy jen asi padesát koní a ve Velké ceně Ostravy jsme jich měli loni jen deset,“ říká vedoucí trenér Jezdeckého klubu Baník Ostrava Pavel Hudeček.
Nové kolbiště spustilo nebývalý zájem klubů o Velkou cenu Ostravy
Tomu všemu je ale rázem konec. Letos se přihlásilo tolik koní, že si pořadatelé Velké ceny Ostravy museli vypůjčit stovku boxů pro koně z Polska a stejně nemohli na závod přijmout všechny koně a kluby, které o účast v závodu projevily zájem.
„Zájem se zvýšil o sto procent. Přešel rok a máme na závodech 140 koní a v hlavní ceně jich jede pětatřicet, ti nejlepší z celé republiky,“ pochvaluje si hlavní trenér klubu Václav Hudeček. „Hlásilo se nám tolik klubů, že kdybychom měli 200 boxů pro koně, tak je zaplníme.“
Jezdci, diváci i koně se dočkali zcela nového atraktivního prostředí. Jezdecký klub Baník v Ostravě má kompletně rekonstruované jezdecké kolbiště. Na opravu získal dotaci z Národní sportovní agentury a také dotaci města. Díky této rekonstrukci mohli členové jezdeckého klubu nechat odstranit travnatý povrch, zavést do podloží kolbiště drenáže, celé kolbiště rozšířit o deset metrů a navést na ně nový moderní povrch. Kolbiště má také nové hrazení a nový VIP prostor. A tak nyní splňuje ta nejpřísnější kritéria pro pořádání vrcholových akcí.
Moderní jezdecký areál přitáhne jezdce i diváky
„Těší nás, že se modernizovalo další sportoviště v Ostravě, navíc pro takovýto atraktivní sport s krásnými zvířaty. V klubu probíhá celoroční nepřetržitý každodenní provoz pro výcvik dětí a mládeže i pro trénink závodníků. Nové kolbiště navíc umožňuje i mimo oficiální akce a závody výcvik i jezdcům z jiných klubů, takže má nejen prestižní, ale i ekonomický přínos pro město,“ řekl primátor města Ostravy Jan Dohnal, který připomněl, že areál kolbiště byl dříve i domovským sídlem jezdeckého oddílu ostravské městské policie.
Foto: Adolf Horsinka
Vedoucí trenér Jezdeckého klubu Baník Ostrava Pavel Hudeček řekl, že o revitalizaci kolbiště se klub snažil zhruba dvacet let. „V roce 2008 jsme s projektem neuspěli, v roce 2020 nás o dotaci připravil covid a teď se nám to díky Národní sportovní agentuře podařilo,“ dodal.
Na revitalizaci kolbiště Jezdecký klub Baník Ostrava získal od Národní sportovní agentury 14,1 milionu korun. „Jsem upřímně rád, že i díky podpoře Národní sportovní agentury vznikají nová sportoviště, která splňují současné požadavky sportů. Věřím, že nové kolbiště bude místem, které bude sloužit rozvoji jezdeckého sportu a poskytne odpovídající zázemí pro trénink i pořádání závodů,“ řekl na novém kolbišti ve Staré Bělé Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, která projekt z hlavní části financovala.
Zastupitelé statutárního města Ostrava schválili spolufinancování ve výši tří milionů korun, klub Baník Ostrava tedy zrekonstruoval své kolbiště za 20 milionů 174 tisíc korun.
Přeměnu jezdeckého areálu zdržely loňské povodně
Původně plánový termín rekonstrukce narušila příroda. Přestože staveniště pro zahájení prací předal Jezdecký klub Baník Ostrava už loni v říjnu, práce začaly později. Pozemky a areál Jezdeckého klubu Baník totiž zasáhly povodně, takže bylo podmáčené. Proto revitalizace kolbiště skončila až na konci února. Všechny práce provedla společnost KP REVITAL, autory projektu jsou Jan Golembiovský a společnost LEGOLA CZECH.
Nové kolbiště bude sloužit k pořádání jezdeckých soutěží – skokových a drezurních, pořádání výstav koní, psů i soutěží agility. Hlavní trenér Jezdeckého oddílu si nemůže nový povrch, který tvoří jemný písek, vynachválit. „Když jsme pořádali Velkou cenu Ostravy na travnatém povrchu, tak když před závody v pondělí začalo pršet, rozhodovali jsme se, zda závody zrušit ve čtvrtek anebo až v pátek. Teď když zaprší, tak jsme klidní, protože tento povrch kolbiště nám umožňuje pořádat závody, i když naprší,“ řekl Pavel Hudeček.
Jezdecký oddíl začínal kdysi v nově vybudovaném kravíně
Jezdecký klub Baník Ostrava existuje jako samostatný právní subjekt od roku 1994 a je nástupcem jezdeckého oddílu TJ Baník Ostrava OKD. Ten původně sídlil v centru města. nedaleko kostela Don Bosco, v místě je stále ulice s názvem Na jízdárně. V roce 1968 byla provedena výměna pozemků mezi tehdejšími socialistickými organizacemi z důvodu výstavby centra města. Jezdecký oddíl se přestěhoval do Staré Bělé do nově vybudovaného čtyřřadého kravína.
Foto: Adolf Horsinka
„Od této doby se Jezdecký klub snaží stále udržet a zvelebovat přidělené stáje a sportoviště s tím související. Jezdcům je v současné době k dispozici nové závodní kolbiště o rozměrech 124 x 64 metrů, opracoviště s písčitým povrchem s geotextilií o rozměrech 65 x 25 metrů a tři kryté jízdárny, sloužící k výcviku hlavně v době nepříznivého počasí,“ uvedla hospodářka klubu Karla Hudečková.
V současné době má klub přibližně 100 aktivních členů, z toho 70 procent jsou děti a mládež do 18 let. Mnozí z bývalých členů se dále věnují výcviku jezdců, chovu koní nebo profesím s jezdectvím souvisejících, fungují jako rozhodčí, trenéři či veterinární lékaři. Za dobu činnosti jezdci získali řadu mistrovských titulů ve všech odvětvích klasického jezdeckého sportu: drezuře, military a v poslední době v parkurovém skákání.