ROMAN FRENKO
Polévkový král
Záchranáři v Moravskoslezském kraji varují, že se kapacitně ocitají na hranici svých možností.
Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, podobně jako další záchranné služby napříč Českou republikou, aktuálně zaznamenává prudký nárůst výjezdové činnosti a je nucena navyšovat počet posádek, které jsou pro pacienty k dispozici.
"Situace je pro záchranáře v Moravskoslezském kraji již opravdu dramatická," apeluje mluvčí záchranářů Lukáš Huml.
Zatímco dlouhodobý průměr činí okolo 330 výjezdů za čtyřiadvacet hodin, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450.
"Rekordní přitom byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout celkem 539 událostí, což znamenalo 65 % nárůst," říká Humpl.
Průměrně nyní posádky ZZS MSK vyjíždějí o 20-40% více, než obvykle.
"Z tohoto počtu jde denně o desítky, zhruba 50 pacientů, k nimž vyjíždíme již jako ke Covid pozitivním, především z důvodu zhoršení jejich zdravotního stavu. Každý takový pacient přitom znamená mnohem delší dobu zásahu, protože je nezbytná následná dekontaminace posádky i zásahového vozidla."
Záchranná služba v Moravskoslezském kraji již v jarních měsících postavila do provozu navíc dle aktuální potřeby až pět posádek, speciálně určených pro zásahy u Covid nemocných pacientů.
Nyní bylo nutno posílit denní služby v rámci Movarskoslezského kraje o další čtyři posádky, aby bylo možné nárůst událostí zvládat a zajistit poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům v našem kraji.
"Zajištění provozu je aktuálně velmi náročné a záchranná služba se dostává na hranici svých možností," upozorňuje Humpl.
"Apelujeme proto na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů. Takové zásahy jen dále navyšují již velmi obtížně zvladatelnou situaci."