Gastronomie
10/11/2018 ČTK

Kam letos na husu? Přinášíme tipy na klasiku i speciality

​Při svatomartinských hodech snědí lidé v Moravskoslezském kraji stovky, možná i tisíce tun hus.

Zájem o tuto pochoutku stále roste. Restaurace husy připravují tradičním způsobem, tedy pečené se zelím a knedlíkem, ale zkoušejí i různé nové varianty.

V ostravském Zámku Zábřeh a restauraci Loft potrvají svatomartinské hody celý týden až do neděle 18. listopadu. Jejich manažer Radovan Koudelka řekl, že zájem každý rok mírně roste, ale podniky už se v podstatě dostaly na strop toho, co jsou technicky schopny připravit.

"Letos máme objednáno 1,5 tuny hus, což je v přepočtu, když husa má kolem 3,5 kila, něco kolem 1500 až 1600 porcí," řekl Koudelka.

Husy, které servírují, pocházejí z Maďarska. "Již dříve jsme zjišťovali, jestli bychom nemohli mít českou husu, ale nejsou takové velké farmy, které by byly schopny poskytnout takové množství na svátek svatého Martina, protože je to opravdu gastronomický gigantický svátek. Celá republika jí husu, sní se jí podle mě, odhadl bych, stovky tisíc tun," řekl manažer.

K huse nabízejí vlastní svatomartinský pivní speciál s medem a šípkem. Kromě české klasiky nabízí restaurace Loft husu i v jiné podobě. "Máme pečenou husu s houbovým kubou a zkoušíme moderní husí burger: z knedlíkového těsta vyrobená burgerová bulka, do ní je vložené konfitované maso a červené zelí. Uvidíme, jak na to budou lidé reagovat," řekl Koudelka.

Kavárna Elektra v centru Ostravy nabízí kromě pomalu pečené husy i kachny také husí roládu na černo podávanou s perníkovou omáčkou.

Pivovar Koníček pořádá o tomto víkendu ve dvou restauracích ve Vojkovicích na Frýdecko-Místecku Husožraní. Jednatel Mojmír Velký řekl, že zájem roste. "Loni jsme dělali první hody ve Dvoře. Porcí bylo 150 na objednávku, teď jsme zhruba na 200," řekl Velký.

Pečená husa se ve Vojkovicích podává se zelím a brambory. Na rozdíl od loňska si tam ale lidé nemohou objednat svatomartinské víno. "Loni jsme nakoupili svatomartinské víno, ale nikdo ho nechtěl pít, v pivovaru. Takže letos k huse podáváme svatomartinské pivo, které se jmenuje Husar a je to polotmavá dvanáctka vídeňského typu," řekl Velký.

Čas husy má tento víkend i hotel Miura v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Hosté mohou ochutnat například bramborové taštičky plněné kořeněným zelím, trhanou husu a ořechové pesto nebo pečenou husu se zelím z dýně, kedlubnů, kysaným zelím či červeným vinným zelím a bramborovými lokšemi.

V nabídce Svatomartinských hodů v Harendě u Barborky v Ostravě-Petřkovicích je kromě svatomartinských vín třeba pečená husa s dvojbarevným kyselým zelím a knedlíky, obložená pikantní grilovanou zeleninou a bramborovými lokšemi, s dýňovými nočky a houbovou omáčkou nebo s pikantní švestkovou omáčkou a špekovými knedlíky.

Součástí dnešního Martinského trhu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku je tradiční soutěž o nejlepší recept na svatomartinskou husu. Romana Stejskalová z Městského kulturního střediska uvedla, že letos zvítězila husa s hruškou, sušenými švestkami, zelím z červené řepy a valašským zelím od studentek bohumínské střední školy Lucie Palové a Henriety Gebkové.

Podle poroty uspěly hlavně díky spojení tradice s originalitou. V soutěži zabodovaly i husa na červeném víně s červeným zelím a pohankovým knedlíkem a husí prsa s makovou krustou, dýňovým pyré a bramborovými lokšemi.

"Recept na valašské zelí jsem našla v staré babiččině kuchařce. Hlávkové zelí jsme podusily na sádle a cibulce, ochutily a nakonec zaprášily moukou, cukrem a zjemnily zakysanou smetanou. Jako příloha byla bramborová netyja, která se připravuje z uvařených brambor a mouky. Těsto se pak vykrajuje lžící a peče na rozpuštěném sádle a slanině," popsala Palová.

Sdílejte článek