Nejnovější zprávy: Ostravský mrakodrap bude budova světové úrovně Ostravská laboratoř bude vyšetřovat covid ze slin, stačí zakašlat a plivnout

Politika

Kampaň vrcholí, lídři vyrazili mezi lidi

V Moravskoslezském kraji vrcholí předvolební kampaň. Poslední dny před zahájením krajských voleb budou zástupci politických uskupení trávit především při setkáních s obyvateli.

Kampaň v kraji má spíše nekonfliktní podobu, spory jsou zřejmé hlavně mezi sociální demokracií, kterou do voleb opět vede současný hejtman Miroslav Novák, a hnutím ANO. To se letos krajských voleb účastní poprvé a jako jedničku kandidátky nasadilo rektora Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondráka.

Vyhrocené vztahy panují především mezi Novákem a předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem, s nímž se hejtman soudí kvůli televiznímu výroku souvisejícímu s přípravou průmyslové zóny v Karviné, kterou Babiš označil za Novákův „kšeft“ a „tunel“.

Soud před pár dny rozhodl, že se ministr za výrok musí omluvit a zaplatit odškodné, Babiš se ale chystá odvolat. Právě moravskoslezského hejtmana Babiš několikrát kritizoval už při zahájení kampaně, kterou hnutí odstartovalo v Ostravě. „Nelíbí se nám, kdo je tady hejtmanem,“ řekl tehdy Babiš. Novák zase v kampani využil heslo: „Nedovolím nikomu udělat z našeho kraje svou firmu“.

Poslední předvolební dny lídři obou uskupení stráví mezi voliči. „Vyrážím mezi lidi na kontaktní kampaň,“ řekl Novák. Závěr kampaně ČSSD chystá na 6. října v Ostravě-Porubě, tedy v části krajského města, kde byl Novák v minulosti starostou.

„Vyvrcholením kampaně je jízda po 16 zastávkách Moravskoslezského kraje v double-decker autobusu. Absolvuji ji téměř celou, ale počítal jsem s tím dopředu, proto mám také na univerzitě dovolenou. Klademe důraz na komunikaci s občany, a to mě baví,“ uvedl Vondrák.

Lídr ODS Jakub Unucka závěr předvolebního období také bude trávit při kontaktní kampani. Vyvrcholením bude návštěva Václava Klause mladšího a besedy k problematice školství.

„Jsem rád, že kampaň byla korektní. Myslím, že náš kraj nepotřebuje, abychom se hádali,“ míní Unucka. Podle něj je i minimum zničených billboardů a plakátů, což zřejmě svědčí o větší politické kultuře.

V ulicích je v posledních dnech také lídr lidovců Lukáš Curylo, KDU-ČSL například během víkendu rozdá v regionu 20.000 chlebů a kampaň završí mítinkem ve Frýdku-Místku za účasti stranického předsedy Pavla Bělobrádka. „Kampaň je korektní a slušná. Nejvíce mi vadí, že někteří slibují občanům něco, co kraje nemohou ovlivnit,“ podotkl Curylo.

Lídr TOP 09 Herbert Pavera chystá setkávání s lidmi a ve čtvrtek kampaň uzavře darováním krve ve Slezské nemocnici v Opavě. „Zatím si myslím, že kampaň probíhá velice slušně. Nemám žádné negativní odezvy. Také se snažíme být korektní k ostatním stranám, protože nemá cenu na někoho útočit, protože se to nehodí a lidé to ani nechtějí,“ dodal Pavera.