Společnost
29/03/2023 Václav Menšík

Kariéra po kariéře: Jan Rodek. Od volejbalu k firemní komunikaci

Honza Rodek byl u posledního extraligového titulu ostravských volejbalistů. Hrál volejbalovou Ligu mistrů. Dnes je PR specialistou v nošovické Hyundai a oddaným fanouškem basketbalistů BK Opava.

Opavský rodák si poprvé zahrál volejbalovou extraligu někdy v sedmnácti letech, vypadalo to, že jeho budoucnost bude zářivá. Pak přišel krach opavského klubu a šťastný osud jej zavedl do Ostravy, kde tenkrát Tomáš Zedník ve VK Ostrava trpělivě budoval něco velkého.

Sport Luděk Mikloško. Big boy 24/01/2023

„Mám opavskou stavební průmyslovku. Ale myslel jsem si, že volejbal bude moje všechno. A že to půjde úplně samo, jenže jsem víc spoléhal na talent než na tvrdou práci,“ přiznává dnes Jan.

Na školu však úplně nezanevřel. Pořád to měl někde v hlavě a při vrcholovém sportu tak logicky zvolil studium rekreologie. „Ovšem blížila se mistrovská sezona, tak jsem tomu studiu nedal tolik, kolik bylo třeba,“ usmívá se. Potom se vrhl zpátky na stavařinu, ale ani na VŠB mu pšenka nekvetla. „Věnoval jsem volejbalu sto procent času. A mezi tím trochu tomu studiu. Nemohlo to dopadnout jinak,“ ví Jan Rodek.

Foto: Vladimír Pryček, Magazín PATRIOT

„Sezonu před titulem jsem nehrál vůbec, byl jsem po druhé operaci kolene, nastoupil jsem do přípravy, že to zkusím. A ono to šlo! V dalších letech jsem paradoxně hrál méně a méně. Okusil jsem volejbalovou Ligu mistrů, ale z herního hlediska to byla moje nejhorší sezona. Střídal jsem na liberu a byl jsem spíš takový „tmelič kabiny“. Našel jsem si svou roli, popisuje svou kariéru s odstupem několika let.

Dva roky po slavném ostravském titulu ukončil profesionální kariéru a lakonicky k tomu dodává: „Pochopil jsem, že bez vzdělání to nepůjde. Konečně!“

Vše prostě chtělo svůj čas. Musel přijít velký úspěch a poté pád na zem. A na třetí pokus to vyšlo. „Vystudoval jsem angličtinu, český jazyk a literaturu na Slezské univerzitě v mé rodné Opavě. A to mě vlastně dnes živí!“ říká spokojený volejbalista v důchodu, nyní PR specialista v nadnárodní firmě.

Úspěšná sportovní kariéra byla otvírákem dveří na pohovorech: „Ne, že by mě lidi poznávali na ulici, to se ani po titulu nedělo, ale musím říct, že minulost profesionálního sportovce byla pro personalisty moc zajímavá. Poznali, že profesionální volejbal mě naučil zodpovědnosti vůči týmu, snaze o vítězství ve všech situacích, a hlavně, že problémy jsou od toho, aby se překonávaly.“

Nejdříve zakotvil u velkého ostravského dovozce cyklistického zboží, byl brand managerem, ale táhlo ho to ke komunikaci.

„Možná to začalo už před extraligovým titulem. Byli jsme aktivní na sociálních sítích klubu, vymysleli jsme se spoluhráčem Richardem Maulerem (dnes spolumajitelem COKAFE) oslavný týmový tanec, za který nás někteří spoluhráči z počátku trochu nesnášeli, ale který se chytil a během play-off to skoro vypadalo, že diváci víc oceňují naše taneční kreace než smeče a bloky,“ přidává k dobru další z historek památné volejbalové sezony.

Když opustil cyklistický velkoobchod, vedl ve Studénce program a propagaci městské organizace SAK, poté se stal vedoucím odboru kultury a prezentace Úřadu městského obvodu Poruba.

„Dneska jsem PR specialistou. Starám se v nošovické továrně o VIP partnery, novináře, organizuji tiskové konference a komunikuji s médii,“ směje se Honza, který se netají tím, že by i nadále chtěl dělat kreativní práci a časem si budovat svůj tým. Podobně jako na hřišti.

Po konci profesionální kariéry okusil všechny volejbalové úrovně. Od první ligy až po krajský přebor. Teprve letos je to první sezona, kdy se, jak sám říká, míče ještě ani nedotknul.

Na volejbal nezanevřel, pokud se Ostraváci dostanou do play-off, vždy je rád přijde podpořit. Ale je také vášnivým fanouškem opavských basketbalistů a chodí na většinu domácích zápasů.

Než se rozloučíme, ptám se na ambice v realizačním týmu u volejbalu. Honza má jasno: „Nikdy mě nelákala trenéřina, volejbalu jsem za ty roky měl tolik, že si nedovedu představit, vracet se každý den do tělocvičny. Ale někdy se to ve mně pere a mám chuť mluvit do stylu komunikace třeba volejbalového svazu,“ uzavírá s odkazem na jistou profesionální deformaci naše setkání mladý volejbalista.

Jan Rodek
* 14. 01. 1990

Mistr a vicemistr republiky ve volejbale můžu s VK Ostrava
Vicemistr republiky v plážovém volejbale do 18 let
Mistr republiky v plážovém volejbale do 20 let
Účastník Mistrovství světa a Mistrovství Evropy v plážovém volejbale do 19 a 21 let
Vicemistr republiky v moderních šipkách

Sdílejte článek