Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Sport

Karvinou zkusí v lize zachránit motivátor Franz Straka!

Jeho jméno spolehlivě budí rozruch a probouzí spoustu pozitivních i negativních emocí. A dost možná, že právě proto se fotbalový trenér a vyhlášený motivátor František Straka objevil v Karviné, kde potřebují zvednout trápící se prvoligové mužstvo.

František Straka je novým trenérem fotbalistů MFK Karviná (Foto: mfkkarvina.cz)

O tom, jak se mu bude na jeho sedmnácté trenérské štaci dařit, se více dozvíme v následujících dnech a týdnech.

Už teď je ale jisté, že nuda v Karviné skončila. Živelný trenér, který za posledních devatenáct let vedl Teplice, Spartu, Plzeň, Slavii, Slovan Bratislava, několik zahraničních klubů a krátce i českou reprezentaci, se funkce ujal jen dva dny před klíčovým zápasem proti Dukle Praha.

Úkol, který musí šedesátiletý trenér splnit, je jasný, zachránit pro aktuálně předposlední Karvinou nejvyšší soutěž.

„Trenér Straka je velký motivátor a impulzivní člověk v dobrém slova smyslu. Kabina v těchto chvílích někoho takového potřebuje. Věříme, že sázka na něj byla správná,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel MFK Karviná Lubomír Vlk.

Strakovým asistentem se stal dosavadní trenér juniorky Marek Bielan.

František Straka je bývalým vynikajícím fotbalistou a účastníkem mistrovství světa v roce 1990. Jeho kariéra byla spojena s pražskou Spartou, kterou vždy označoval za svůj srdcový klub.

Proto překvapilo, když v roce 2011 přijal angažmá ve Slavii, odkud nakonec musel v roce 2012 odejít kvůli tlaku fanoušků a výhrůžkám. Ze srdcaře se najednou stal zrádce a nepřítel.

Angažmá v Karviné, kde nahradil odvolaného Norberta Hrnčára, pro něj znamená návrat do české ligy po více než pěti letech. V roce 2013 v lize končil jako trenér Příbrami.

Naposled vedl v roce 2017 egyptský klub Ismaily SC.

K trenérským úspěchům Františka Straky, kterému se pro jeho vztah k německému fotbalu říká "Franz", patří triumf s Teplicemi v českém poháru 2002/2003 a následný postup do 3. kola Poháru UEFA.

Se Spartou vyhrál domácí pohár v sezóně 2003/2004 a poté ji vedl v základní skupině Ligy mistrů v ročníku 2004/2005.

Na Slovensku vyhrál v roce 2014 se Slovanem Bratislava superpohár a vybojoval postup do základní skupiny Evropské ligy.