Nejnovější zprávy: Hasiči zachraňovali z cisterny dva dělníky, kteří se uvnitř přiotrávili Před 87 lety začala stavba letiště v Hrabůvce. Fungovalo do roku 1959

Kultura

Katovice aplaudovaly vestoje filharmonikům z Ostravy!

Bouřlivý aplaus vestoje si vysloužila Janáčkova filharmonie Ostrava, která v nádherné katovické koncertní hale předvedla koncertní suitu Josef Suka Pohádka a Symfonii Titan Gustava Mahlera.

Foto: Martin Kusyn

Diváci, mezi nimiž nechyběla také řada osobností kulturního života z Ostravy, se tak mohli přesvědčit, jak skvěle zní Janáčkova filharmonie Ostrava v koncertním sále světových parametrů.

„V katovické koncertní hale NOSPR s kapacitou tisíc osm set míst jsme vystoupili potřetí. Téměř vyprodaný koncert svědčí o zájmu o Janáčkovu filharmonii a její program, a to nejen ze strany místních posluchačů, ale i těch, kteří na koncert dorazili z Česka. Vybudování nového sálu je výborným příkladem toho, že slyšet hudbu v akusticky dokonalém, a přitom příjemném prostředí je mimořádný zážitek. Zároveň měl NOSPR se svým bývalým působištěm stejný problém jako my – byl akusticky nevhodný a esteticky neodpovídající dnešním požadavkům,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Od otevření sálu v říjnu 2014 v něm Janáčkova filharmonie vystupuje pravidelně. Tento koncert byl připravován od poloviny roku 2020, kdy bylo zřejmé, že původní termín nebude možné realizovat.

„Dá se říct, že každý výjezd orchestru je z určitého hlediska logistický oříšek, a to nejen kvůli stěhování muzikantů, ale především nástrojů a techniky. Do Katovic jsme toho přesouvali sice dost, ale zase nejsou daleko. Celou situaci nám v tomto případě zkomplikoval prostor, kde běžně zkoušíme, pódium v provizorním sále ve Vesmíru bylo totiž pro všechny zapojené hudebníky malé. Přestěhovali jsme se proto nejdříve na Černou louku, kde zkoušíme ještě v provizornějších, ale větších prostorách, a teprve odsud jsme po čtyřech zkouškách vyrazili do Polska,“ dodal manažer JFO Ondřej Daněk.

Janáčkova filharmonie odjela s Mahlerovou první symfonií, která vyžadovala zapojení zhruba 90 hudebníků. Koncertní sál v nedalekých Katovicích patří mezi těmi nově vybudovanými stále ke světové špičce. Orchestr na pódiu se dobře slyší, a zároveň je dobře slyšitelný na všech místech v publiku. Vystoupení přinášejí vynikající hudební zážitky.

„Spolu se sálem ve Štětíně patří ten v Katovicích k mým nejoblíbenějším, které jsem měl možnost dosud v Polsku poznat. Tentokrát jsme z Ostravy vezli dvě překrásná díla, a to Pohádku Josefa Suka a první symfonii Gustava Mahlera. Na rozdíl od našeho ´vesmírného´ sálu, bývalého kina, byla akustika toho katovického již od počátku svěřena špičkovým odborníkům, a neřešila se až dodatečně pro hotový sál. S kolegy na pódiu jsme se nechali unášet ohromným zvukem orchestru v prostoru, který nedal zaniknout ani těm nejjemnějším detailům uvedených hudebních děl,“ doplnil koncertní mistr JFO Jakub Černohorský.