Nejnovější zprávy: Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem David Pastrňák má 26 let. Na MS září, v NHL se spekuluje o jeho výměně z Bostonu

Společnost

Každý den někdo skončí na patologii, říká voják, který v nemocnici pomáhá s covidovými pacienty

Šest příslušníků 532. praporu elektronického boje z 53. pluku v Opavě už týden vypomáhá s péčí o pacienty a se zajištěním provozu na covid jednotkách intenzivní péče Fakultní nemocnice Ostrava.

Foto: Petra Petlachová

Profesionální vojáci nastoupili do fakultní nemocnice 22. listopadu. A zcela dobrovolně. „Přišel velitel, že potřebuje tolik a tolik vojáků, a že budeme nasazeni do fakultní nemocnice - jakékoliv, tak jsem se přihlásil,“ přiblížil začátek svého nástupu na neurologickou COVID JIP FN Ostrava rotmistr Václav Tošovský. Pro odborníka na slaboproud, který je v armádě 13 let, je to první zkušenost s prací v nemocnici. „Každý den, co jsme tady, tak každý den směřuje jeden pacient dolů, na patologii,“ popisuje první dny práce na JIP, která v normálním provozu slouží pacientům s neurologickým onemocněním.

Pomoc armády přiblížila náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Andrea Polanská:. „Vojáci asistují při činnostech jako je polohování, transport pacienta, transport různých vzorků a zdravotnické techniky. Vždy pod přímým vedením zdravotnického pracovníka.“

Staniční sestra neurologické COVID JIP Karolína Stuchlíková si přítomnost profesionálních vojáků velmi. Do chodu oddělení se zapojují velmi aktivně. Ptají se, jestli můžou nějak pomoct. Potřebujeme je určitě k polohování pacientů, protože k tomu je často zapotřebí i pět lidí a taky doplňují zdravotnický materiál. Je to opravdu velká pomoc," řekla.

Fakultní nemocnice Ostrava původně požádala vedení opavského praporu o přítomnost vojáků do konce ledna roku 2022. Po týdnu fungování této spolupráce je ale zřejmé, že bude žádat o její prodloužení.