Společnost
16/01/2016 ČTK

Každý rok jeden kostel – už 25 let. Modelář z Frýdku-Místku se blíží k cíli

Před 25 lety si Jan Blizňák z Frýdku-Místku dal za úkol vytvořit detailní modely všech dřevěných kostelů, kaplí a zvoniček Těšínska a severovýchodní Moravy, dnes je tento úkol téměř splněn.

Do souboru zbývá vytvořit poslední model, na němž bude tvůrce pracovat letos, kostel svatých Petra a Pavla v Albrechticích na Karvinsku.

Modelů je zatím 25, každý rok vznikl jeden. Práce na jedné stavbě totiž zabere právě zhruba rok, u větších kostelů je to přes tisíc hodin. „Poslední přibyla kaplička Cyrila a Metoděje na Čeladné. Ta dala míň práce, jenom nějak 600 hodin,“ řekl Blizňák.

Jde podle něj o typicky modelářskou práci, při které si téměř všechno vyrábí sám, od hranolků v rozměrech dva krát dva až deset krát deset milimetrů až po šindele.

„Dřevo se používá klasicky – jedle, smrk, případně nějaké listnáče. Může tam být lípa, buk na nějaké ty rámečky a destičky,“ uvedl dvaasedmdesátiletý tvůrce.

Práci na každém modelu začíná tak, že si stavbu v terénu důkladně nafotí, důležité jsou zejména detaily. „Pak se vezme metr, čtvrtka papíru a chodí se, měří se v reálu v metrech, obvod, nárys, půdorys, pak se to převede na rysy,“ popsal Blizňák.

Příprava mu trvá i tři týdny. Když jsou rysy hotové, začne vlastní stavba. „Připraví se patřičné dřevo, hranolky, destičky, šindele a už se sedne a lepí. Hrubou práci dělám v garáži, ostatní pak v kuchyni,“ řekl modelář.

Dřevo musí být suché, a tak se v době, kdy tvoří, nesmí v kuchyni vařit. Někdy prý i tři dny.

Modelování se muž, který čtyři desítky let pracoval v těžební firmě OKD, věnuje od dětství. Zpočátku dělal lodě nebo letadla, později přešel k modelům staveb.

Když se mu do ruky dostala brožura o dřevěných sakrálních stavbách Těšínska a severovýchodní Moravy, rozhodl se, že je postaví všechny. „Před lety jsem si to dal za úkol. Ještě jeden kostel a budu u cíle,“ konstatoval Blizňák.

První kapli, radhošťskou, postavil v měřítku 1:100, ale trošku se mezi jeho ostatními modely ztrácela. Radhošťskou kapli proto později postavil znovu. Všem stavbám ze souboru dal jednotné měřítko, větší kostely jsou v měřítku 1:50, menší kaple a zvoničky v měřítku 1:20.

Modelářství ale je jen jedou z jeho zálib. Dalšímu velkému koníčku se věnuje ve frýdecko-místeckém kině Vlast – dělá tam promítače. Lyžuje, fotografuje a hodně času tráví turistikou.

„Děláme i turistické značení. S manželkou už jsme v Beskydech označili více než tisíc kilometrů turistických tras,“ řekl.

Jeho modely kostelů už byly vystaveny na různých místech, poprvé když jich bylo hotových prvních deset. Zájemci o výstavu jsou stále, v létě se má kolekce stěhovat do Mostů u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Do budoucna by Blizňák uvažoval i o tom, že by soubor mohl být na jednom místě natrvalo, záleželo by ale na tom, kde by to bylo. Autor rozhodně nechce, aby jeho unikátní kolekce skončila někde v depozitáři.

Sdílejte článek