Byznys
30/10/2015 Jaroslav Baďura

Kde hledat budoucnost byznysu? V haldách odpadků

Vlámská rodinná firma Vyncke oslavila v roce 2015 už 103 let od svého vzniku. Postupně se stala jedním z nejvýznamnějších světových hráčů v oblasti energetických zdrojů, vyrábějících energii spalování biomasy a odpadů. Od roku 2012 je součástí firmy i továrna Vyncke v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku - vítěz soutěže Štika českého byznysu.

Od doby, kdy byla zprovozněna dálnice mezi Frýdkem-Místkem a Příborem se doprava přesunula tam a okolo nenápadného průmyslového areálu v Chlebovicích po staré silnici jezdí málokdo. Stojí zde, v areálu s dalšími továrnami, výrobně-administrativní areál firmy Vyncke.

Firma, která svůj úspěšný byznys založila na spalování odpadů. Své mohutné ocelové rošty, které montuje v Chlebovicích, dodává spalovnám po celém světě. Rošty, konstruované vždy na míru zadavatele a jeho potřeb (tedy toho, co konkrétně spaluje), jsou každý unikát.

„Rozvíjíme se, dnes zaměstnáváme v Chlebovicích pětačtyřicet dělníků a sedmdesát inženýrů, máme vlastní obchodní oddělení pro střední a východní Evropu, chystáme stavbu vlastní laboratoře,“ říká jednatel Vyncke Petr Salvet. Jednapadesátiletý manažer je u Vyncke od roku 2004, kdy měla firma ještě působiště v bývalé Mostárně Vítkovic v Lískovci. Od roku 2007 české pobočce belgické firmy šéfuje.

Úkol je v podstatě vždy jednoduchý: zákazník chce spalovat odpady, a to tak, aby jej to nestálo moc, aby z nich získal dostatek energie a aby dodržel stále přísnější emisní limity. Na světových trzích přibývá výrobců, kteří hledají taková řešení.

„Jsme dodavateli pro továrny, které vyrábějí čkolodádu a spalují zbytky z kakaových i kávových bobů, řešení vymýšlíme pro výrobce finské vodky, který spaluje zbytky kukuřice nebo firmy, která vyrábí olivový olej,“ říká Petr Salvet. Mnohdy je nalezení optimálního řešení vskutku náročné – zadavatel pak spolu s dodavatelem hledají například smícháním s biomasou takovou směs, která splní výše popsaná pravidla.

Od roku 2020 by podle plánů Evropské unie mělo být ukončeno skládkování odpadů. Obrovský byznys se tak stane ještě významnějším. „Nejsem si sice úplně jistý, že to začne platit skutečně už od roku 2020, ale je jisté, že požadavky po ekologické likvidaci odpadů prostou,“ předpokládá Petr Salvet.

Obrovský boom zažijí firmy, které se budou zabývat recyklací a následným využitím recyklovaných odpadů, co recyklovat nepůjde, o to se budou starat další firmy, jako je Vyncke… „Každé středně velké město bude muset řešit, co s odpady, které se nedají recyklovat. No a my už nnyí jsme připraveni pro každé takové město vytvořit menší spalovací ekologické jednotky.“

Petr Salvet říká, že budoucnost mají právě spalovny tříděného odpadu. „My se spalováním netříděného odpadu nezabýváme – podle mě je důležité, aby byl odpad vyseparován a využit. Co zbude, to se dá ekologicky spálit tak, aby z toho ještě byl energetický užitek.“

A podobně se chová Vyncke i ve svém okolí v Chlebovicích. „Pži stavbě haly jsme zabrali deset tisíc metrů. Sázíme stromy, přikoupili jsme další pozemek, který zvelebujeme tak, aby ten poměr zastavěné a zelené plochy byl v budoucnu jedna ku jedné,“ plánuje Petr Salvet.

Sdílejte článek