Gastronomie
06/04/2018 Tomáš Svoboda

Kdo je mistr výčepní? Prestižní soutěž Radegastu vyhrála Hana Baniová!

Krásný důkaz, že se za hospodskými výčepy stále více prosazují šikovné dívky a dámy, přineslo celostátní finále soutěže „Radegast Mistr výčepní“. Prestižní titul pro rok 2018 ve čtvrtek získala Hana Baniová z pivnice Assen v Ostravě-Porubě.

Do finálového klání, které se konalo v prostorách Brick House v Dolní oblasti Vítkovice, postoupilo celkem čtrnáct výčepních z Moravskoslezského, Zlínského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.

Vzhledem k tomu, že organizátoři letos poprvé soutěž otevřeli široké veřejnosti, vládl v zaplněném sále typický hospodský hukot, který vytvářel správnou atmosféru. Vyrovnat se s tlakem a očekáváním příznivců i odborné poroty nejlépe dokázala Hana Baniová.

„Pivo jsem vždycky opravdu milovala včetně čepování na hladinku a všeho, co s prací za výčepem souvisí. Profesně jsem se v tom našla a baví mě šířit osvětu mezi lidi,“ popsala svůj vztah k pivu čerstvá držitelka titulu „Radegast Mistr výčepní“.

„V soutěži jsem byla strašně nervózní, bála jsem se, abych něco nepokazila. Čepování nakonec bylo až na jednu drobnost v pořádku. Nejtěžší bylo vystoupit před lidmi a před porotou, ve které byly vážené osobnosti, které pivu opravdu rozumí,“ dodala Hana Baniová, která v oboru pracuje od roku 2007.

Porotci, mezi kterými byli ředitel pivovaru Radegast Ivo Kaňák, sládek Vojtěch Homolka, ostravský herec Norbert Lichý či loňský vítěz Dalibor Charvát, ocenili jak úroveň jejích teoretických znalostí piva a jeho výroby, tak především mistrovskou kvalitu čepování na hladinku i „na dva razy“.

"Vážíme si výčepních, kteří čepují pivo v perfektní kvalitě. I proto jsme rádi, že se do soutěže hlásí stále více lidí s láskou ke správně hořkému pivu. Rovněž nás těší, že se soutěže účastní čím dál více ženy, a jak dnes ukázaly, umisťují se na předních pozicích,“ řekl za porotu Ivo Kaňák.

O tom, že v soutěži kralovaly ženy nejen z ostravských restaurací, ale také z dalších míst v našem kraji, nejlépe svědčilo druhé místo, které obsadila Michaela Schmidtová z Řízkárny Veranda ve Frýdku-Místku. Na třetí příčce se umístil Petr Adámek ze zlínské Radegastovny Rex.

„V soutěži jsme zaznamenali obrovský posun oproti loňsku. Bylo to nejen tím, že mezi soutěžícími dominovaly ženy. Vůbec poprvé jsme pozvali širokou veřejnost a díky změně konceptu scény se lidé mohli v detailu dívat na práci výčepních,“ hodnotil manažer značky Radegast Marek Grabovský.

Více o průběhu finále soutěže „Radegast Mistr výčepní“ napoví fotogalerie reportéra Magazínu PATRIOT Vladimíra Pryčka.

Sdílejte článek