Nejnovější zprávy: Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem David Pastrňák má 26 let. Na MS září, v NHL se spekuluje o jeho výměně z Bostonu

Gastronomie

Kdysi Lidovka, teď U Dudáka. Známá pivnice patří ke koloritu Poruby

​Kdo z pivařů by neznal jednu z nejstarších pivnic v ostravském obvodu Poruba. Pivnice U Dudáka je tradiční šenk s až honosným interiérem, vysokými stropy, sloupy, kulečníkem a baníkovským koutkem.

Spolumajitel pivnice U Dudáka David Dutka. Foto: Petr Broulík

A už čtvrtým rokem tato oblíbená hospoda s výborným ostravským pivem nabízí hostům také svou venkovní zahrádku.

„Dříve jsme ji neměli, ale při velké kompletní rekonstrukci pivnice jsme se rozhodli i pro zahrádku,“ říká spolumajitel pivnice U Dudáka David Dutka. „Tehdy jsme udělali i novou kuchyň a od té doby i vaříme, obědová meníčka a českou kuchyň.“

Zahrádka láká ty, kteří v sezóně plní oblíbenou Hlavní třídu

Zahrádka před pivnicí U Dudáka vznikla proto, aby si na ní mohli posedět lidé, kteří mají rádi na jaře a v létě nezaměnitelný ruch Porubany oblíbené Hlavní třídy. Ta je v sezóně plná života a lidí každého věku. A tak je jasné, že každý správný podnik na někdejší „Lenince“ má před svými okny nebo vchodem venkovní zahrádku pro letní hosty.

„Bylo to dobré rozhodnutí. Když je pěkně, bývá zahrádka plná. Úspěšně jsme přečkali i počáteční dětské nemoci, kdy si lidé žijící nad pivnicí zpočátku na ruch zahrádky zvykali. Ale pořídili jsme velkou stahovací plachtu, která tlumí hluk, a od té doby nemáme žádné problémy,“ říká David Dutka.

Název získala pivnice po přezdívce svého majitele

Někteří staří štamgasti znají tuto oblíbenou restauraci jako restauraci Lidovka, kdy patřila s restaurací Morava u bývalého kina Dukla k nejstarším porubským restauracím z dob výstavby nové Poruby.

Foto: Petr Broulík

„Jméno U Dudáka jí můj táta, který pivnici vydražil a začal provozovat v roce 1990, dal vlastně po sobě. Chlapi mu totiž přezdívali Dudák,“ usmívá se David Dutka, který dnes pivnici s otcem společně provozuje a vlastní. „Měli jsme tu i číšníka, pana Oldřicha Šebestu, který tady dělal od vyučení až do důchodu, to byla velká porubská legenda. Skončil teprve před šesti lety,“ říká David Dutka.

U Dudáka se vyčepovaly hektolitry ostravského piva, teď přibylo i plzeňské

Pivnice U Dudáka bývala pověstná opravdu vysokou výtočí piva, patřila k hospodám, které v Ostravě vyčepovaly nejvíce piva za rok. Získala také několik cen za kvalitu piva. Zpočátku byla i mnohem větší, protože měla ještě jednu restauraci a také zahrádku. Po zmenšení rozlohy restaurace, kterou zabral obchod a sázková kancelář, zůstala jen pivnice. I ta však má slušně velkou rozlohu.

„Vždy to tady bývala klasická lidová, ale moc pěkná tradiční pivnice. Dnes se snažíme udržovat to, čím jsme známí a populární. Máme ostravské pivo z tanku a je opravdu vyhlášené. Vždy jsme měli dvanáctku, teď jsme k tomu přidali ostravskou jedenáctku a před necelým rokem jsme na čep jako novinku přidali i Plzeň. Ta nám sem za tu dobu přilákala další lidi a také naše kamarády, kteří mají rádi právě plzeňské pivo,“ říká spolumajitel pivnice David Dutka.

Sport, Baník, svíčková, salónek. A zahrádka

Stejně jako u jiných restaurací, pivnic a hospod i provozovatelé pivnice U Dudáka poznali dopady koronavirové epidemie. „Čtyřikrát jsme museli pivnici zavřít, byla to celkem trápička a boj. Teď bychom si přáli, kdyby se všichni ti pivaři po pandemii vrátili. Jenomže nám to komplikuje zdražování energií nebo to, že někteří se naučili pít pivo doma. Ale už se návštěvnost začíná opět zvedat. Třeba tomu pomůže i zahrádka,“ říká David Dutka.

„Do Dudáka“ se však nechodí jen večer na pivo. V pivnici se dá koukat na sportovní přenosy na třech velkoplošných obrazovkách, na Baník tu bývá narváno. Je tu i kulečník a lze si tu dát klasické české jídlo, jako je svíčková, marinovaná žebra, ale i hovězí steak nebo klasické pivařské jídlo jako jsou tvarůžky či utopenci.

Dříve byla v pivnici U Dudáka i místnost s hracími automaty, po jejich zrušení se z ní stal Dudákův salónek, kam se hosté mohou třeba při oslavě zavřít a nerušeně slavit.

A zahrádka U Dudáka? Tu lze navštívit klidně už dnes. Také letos se totiž otevřela 15. dubna a její provoz potrvá až do 15. října.