Nejnovější zprávy: Bráchové chtěli mexické bistro, teď s Los Capolitos nestíhají otvírat nové pobočky Beskydy lákají. Turisté v nich loni utratili přes 1,3 miliardy korun

Společnost

Když staré věci ještě slouží. Reuse centrum Ostrava má stále více zákazníků

​Máte doma předměty, které jste už nahradili novými, a myslíte, že by ty staré ještě někomu mohly dobře posloužit?

Foto: Petr Broulík

Třeba nějaký pěkný kus nábytku, kuchyňské nádobí a potřeby, nářadí, sportovní potřeby, hračky, knihy, cédéčka či vinylové gramodesky?

Ale klidně i různé umělecké předměty, hudební nástroje, hodiny a budíky, kočárky, autosedačky, houpačky, kufry a tašky či nějaké další předměty vhodné pro domácnost?

Pak je darujte Reuse centru Ostrava, které už před dvěma lety vzniklo v hale společnosti OZO, která se stará v Ostravě o odpadové hospodářství a likvidaci odpadů.

Z centra si odnesete věc domů za 10 až 200 korun

Do názvu si toto centrum dalo anglické slovo „reuse“, což znamená „opětovně použít“. A právě před Vánoci nabízí toto centrum obyvatelům města ještě více své služby.

„Hodně lidí bude nakupovat nové věci do domácnosti a je jim líto ty původní a doposud třeba dobře sloužící jen tak vyhodit do popelnice,“ říká Karel Belda, jednatel městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která Reuse centrum v Ostravě-Přívoze provozuje.

Za dva roky existence už toto centrum udělalo radost spoustě lidí, kteří si mohou předměty koupit za symbolickou cenu 10 až 200 korun. Tyto peníze jdou do veřejné sbírky nazvané Veřejná zeleň v Ostravě, v níž bylo za tento rok na konci listopadu už 813 tisíc korun a lze očekávat, že do konce roku ještě tato částka naroste. Ovšem za celé dva roky existence Reuse centra už se tu od nových majitelů vybraly za použité předměty asi dva miliony korun.

Knihy, gramodesky, sklo, přístroje, starožitný klavír i rádia

Už jenom návštěva ostravského centra stojí za to. Ostatně ho denně navštíví kolem stovky lidí. Lidé tu proplouvají mezi nábytkem, sklenicemi, domácími spotřebiči, ale třeba i lyžemi, bruslemi nebo i obrazy. Uprostřed haly je zase opravdu úctyhodně velká knihovna se spoustou knihi, které možná někdo dlouho shání. Je tu i záplava starých gramodesek.

Přívozské Reuse centrum navštívil i primátor města Ostravy a aby nešel s prázdnou, daroval centru skládací koloběžku, kterou pro cestu do školy využíval dlouhá léta jeho syn. „Teď už pět let stála bez účelu v garáži a tak jsem si říkal, že ji možná někdo další může používat ještě řadu let,“ řekl primátor města Ostrava Tomáš Macura.

Knihovně Reuse centra Ostrava vévodí pod čerstvě nazdobeným vánočním stromkem i krásný starožitný klavír, vyrobený firmou pro císařský dvůr ve Vídni před více než sto lety. V domě ale přibylo lidí, místo už pro klavír nebylo, skončil v garáži, a nakonec ho současní majitelé věnovali centru. Spousta návštěvníků se u něj teď ráda fotografuje. Zraky nejen staromilců tady musí zákonitě padnout také na starou hudební skříň s rádiem a gramofonem, darované šicí stoje nebo třeba sifonové láhve.

Reuse centrum dává odloženým předmětům nový život

Ostravské reuse centrum vzniklo jako jedno z prvních v České republice, za dva roky si už odsud na třicet tisíc lidí odneslo na sto tisíc věcí a předmětů. „Všechny předměty od dárců vyčistíme a nabízíme je případným novým zájemcům. Dáváme tím předmětům nový život. A často jsou to opravdu pěkné věci, pouze si někdo koupil jejich modernější náhradu,“ řekl jednatel OZO Karel Belda.

Pracovníci Reuse centra Ostrava dokonce zaznamenávají, že odběr věcí začíná být vyšší než přibývání darovaných předmětů. „Ideální by bylo, kdyby každý, kdo si sem přijde pro nějakou věc, také nějakou nějaký předmět, který už nepotřebuje, zase přinesl. Po Vánocích je na to ta pravá doba, kdy řada lidí vyhazuje starší věci, když si místo nich koupí nové,“ shodují se pracovníci ostravského Reuse centra.

Centrum pomohlo i ukrajinským válečným uprchlíkům

Mluvčí společnosti OZO řekla, že centrum pořádá i řadu doprovodných akcí. „Letos jsme z porcelánového a keramického nádobí vyráběli mozaiku, svícny či ptačí krmítka. Naučili jsme návštěvníky workshopů vyrábět koberce ze starých triček, elektroodpad nám posloužil k výrobě originálních šperků. Před Vánoci chceme zopakovat loňskou výrobu adventních a vánočních dekorací,“ řekla mluvčí OZO a dodala, že ostravské centrum má v plánu příští rok otevřít vlastní šicí dílnu.

Halu plnou použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost už dobře znají také například ukrajinští uprchlíci, kteří si sem zejména v létě chodili vybírat nábytek pro prostory, kde byli ubytováni. „Přijížděli sem konce léta Ukrajinci a odváželi si spoustu věcí. Rychle se mezi nimi rozkřiklo, že tu máme Reuse centrum. Naši chlapci u pokladny se už naučili i pár slov ukrajinsky. Měli jsme kvůli tomu i desku se slevami napsanou ukrajinsky,“ řekla mluvčí.

Lidé, kteří třeba ještě ostravské Reuse centrum neznají, by měli podle jeho provozovatelů vědět, že předměty mohou darovat ve všech sběrných dvorech společnosti OZO Ostrava. Sídlo Reuse centra Ostrava je na adrese Slovenská 1083/1.

Fotogalerie

Autor: Petr Broulík