Společnost
10/04/2025 Petr Broulík

Když voda zaplavila Ostravu. Nový dokument líčí drama loňských povodní

Ilustrační foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Ohlédnutí za loňskou přírodní katastrofou obsáhl dokumentární pořad Povodeň v Ostravě 2024, který vznikl v součinnosti TV POLAR a statutárního města Ostravy.

Jaké drama a škody může za pár dnů či pár hodin způsobit běsnící živel, vědí dobře obyvatelé některým míst v Ostravě i dalších městech a koutech Moravskoslezského kraje. Poznali už to několikrát, naposledy v září minulého roku. Tehdy povodeň po dlouhodobých srážkách v Jeseníkách a jiných místech v Moravskoslezském kraji vtrhla koryty řek Opava, Odra, Opavice či Ostravice do měst na jejich tocích a do Ostravy.

Právě tuto velkou ostravskou povodeň popisuje dokument Televize POLAR a statutárního města Ostrava, který ve středu odpoledne v Minikině Centra kultury a vzdělávání v centru Ostravy zhlédli zástupci města Ostravy a všech složek a organizací, jejichž členové a zaměstnanci bez ohledu na čas a své síly při loňských povodních pomáhali. Mnozí plnili pytle pískem, které vzdorovaly velké vodě v Přívoze, Koblově, Mariánských Horách a Nové Vsi, mnozí pomáhali evakuovat obyvatele zatopených domů nebo dvou zatopených městských domovů seniorů.

Hasiči se snažili čerpat vodu ze zatopených domů a sklepů, někde to trvalo pár dnů, někde, jako v Nové Vsi, pracovala velkokapacitní čerpadla celý měsíc. Redaktoři TV POLAR sestříhali spoustu svých i záchranářských záběrů a vytvořili dokumentární drama, které mohou diváci na této regionální televizi vidět v premiéře v pátek 11. dubna v 18:35 hodin, případně v repríze 21:35 hodin téhož dne a následně též kdykoliv na sociálních sítích města.

Zdá se, že povodeň už byla dávno. Alle s jejími následky se Ostrava stále potýká

„Okamžiky, které dokument připomíná, nám připadají, že se staly už dávno. Ale až tak dávno to není. Vždyť postižené oblasti v Ostravě se s následky povodní potýkají ještě dnes,“ řekl před projekcí dokumentu ostravský primátor Jan Dohnal. „Zažil jsem v pozici primátora povodně poprvé a doufám, že i naposledy. Stokrát se na ně může člověk připravovat a stokrát může zásahy trénovat, ale když to pak přijde, je všechno potom trošičku jinak,“ uvedl taky Dohnal a dodal, že si myslí, že Ostrava zvládla zářijové povodně velice dobře.

Náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč řekl, že Ostrava loni v září svedla boj se živlem, který se nedá většinou vyhrát. „Přesto jsme dokázali minimálně dobře velké povodni vzdorovat a zvládnout tento nerovný boj bez ztráty jediného života, což je nejdůležitější, co může být. Ani do tohoto filmu se však nedalo dostat všechny zásadní informace. Někteří si to drama uvědomují až s odstupem času. Všichni v září při povodních věděli, kde mají svou roli a že musí pomoci,“ řekl náměstek primátora.

Čistička odpadních vod obnovila provoz až letos

Dokument Povodeň v Ostravě 2024 dramaticky líčí, co se v Ostravě dělo od noci na sobotu 14. září loňského roku. Záchranáři evakuovali ze zasažených obydlí stovky lidí, úředníci museli zajistit jejich nouzové ubytování, zabezpečit stravování, základní potraviny či balenou vodu nebo hygienické a dezinfekční prostředky i základní ošacení.

Povodeň v září zaplavila ostravskou Ústřední čistírnu odpadních vod, rozsah škod byl vyčíslen ve výši 500 milionů korun. A odpady tehdy tekly rovnou do koryta Odry. Díky společnému postupu města, Ostravských vodáren a kanalizací i dodavatelských firem se podařilo obnovit mechanické čištění odpadních vod na počátku roku 2025, biologické čištění letos v březnu.

Povodeň zatopila i psí útulek, ten město nyní obnovuje

Povodeň však zasáhla i další vodohospodářské stavby, šest čerpacích stanic odpadních vod, kanalizační síť, tady jsou škody odhadovány ve výši 60 milionů korun bez DPH. Je zapotřebí opravit také mlatový chodník, vybudovaný před povodní v revitalizovaném území břehu Ostravice pod City Campusem. Další škody vznikly také v třebovickém útulku. O některé psy se postarali dobrovolníci, jiní byli v prvních hodinách evakuováni do patra objektu a po celou dobu se o ně starali zaměstnanci útulku. I práce na obnově útulku pokračují, kde bude třeba nového stavebně konstrukčního řešení v podobě mikropilotů. Město nechá vybudovat v útulku také nový chodník a nový plot.

Město v době povodní muselo rychle nakupovat pytle a písek pro stavby protipovodňových hrází, ale také vysoušeče. Zajišťovalo odvoz a likvidaci povodňového odpadu, demoliční práce, odvoz sutě či provizorní opravy komunikací nebo mostních provizorií. Ke slovu přišla i deratizace a dezinsekce, zabezpečení promáčených svahů či čerpání vody ze zatopených oblastí a budov. Náklady jen na tyto práce přesáhly 36 milionů korun.

Ostrava dělá vše pro to, aby už případná další povodeň tolik neničila

Povodeň zasáhla i dva ostravské domovy pro seniory, odkud záchranáři evakuovali 198 klientů, povodňové škody jen v těchto dvou sociálních zařízeních přesáhly 93 milionů korun. Do současnosti stravování klientů, kteří se vrátili zpět do domovů, zajišťují externí dodavatelé a pokračují práce na obnově obou zařízení.

Město plánuje i rekonstrukci mostu Nad Porubkou přes Porubku, opevnění opěry u lávky u loděnice, opravy mostů a lávek a opravy veřejného osvětlení. Po celou dobu povodní se městu podařilo zachovat zásobování obyvatel pitnou vodou.

Primátora Dohnal řekl, že premiérou dokumentu Povodeň v Ostravě 2024 se město ohlíží za povodněmi po více než půl roce. „A to abychom znovu poděkovali všem, kteří pomohli situaci řešit, ať už se jednalo o organizace či jednotlivce. Krom obnovy území jsme v uplynulých týdnech přistoupili také k analýzám protipovodňových opatření, abychom eliminovali případné následky dalších možných povodní. Hráz na Odře změřila specializovaná firma a úřady připravují vymezení území, pro které bude platit stavební uzávěra,“ prohlásil Dohnal.

Sdílejte článek