Společnost
04/10/2017 ČTK

Keramika i lidské kosti. Archeologové zkoumají základy vyhořelého kostela v Gutech

Památkáři zkoumají základy vyhořelého kostela v Třinci-Gutech. Provedli už dvě sondy za presbytářem a v prostoru věže.

Další uvnitř obvodového zdiva kostela budou následovat, řekl ředitel ostravské pobočky Národního památkového ústavu Michal Zezula. Zároveň pokračuje sbírka. Na obnovu zničené památky, která byla úmyslně zapálena, už lidé přispěli 2,6 milionu korun.

Cílem archeologů je zjistit, v jaké stavu je základové zdivo kostela. „Archeologický výzkum vrstev přiléhajících k základům byl zahájen minulý týden. Práce jsou na začátku, otevřeny byly prozatím dvě sondy. Zjistili jsme například, že základy byly ve druhé polovině minulého století posíleny betonem,“ řekl Zezula.

Podle něj kostel stojí na uměle navršené terase, která vyrovnala terénní nerovnosti. V násypu se podle expertů nacházejí úlomky keramiky jak z období středověku, tak i raného novověku. Jsou tam ale i úlomky lidských kostí, které dokládají, že místo sloužilo jako pohřebiště již před těmito terénními úpravami.

„Jde o běžné archeologické nálezy. Důležité jsou zejména z hlediska datace jednotlivých vrstev,“ řekl Zezula. Dodal, že práce budou pokračovat i v dalších týdnech. Archeologové provedou sondy ve vnitřních prostorách.

Jejich cílem bude mimo jiné zodpovězení otázky, zda součástí kostela byla od počátku sakristie, nebo jde teprve o dodatečnou přístavbu. Dokumentovány budou i historické podlahové úrovně.

Dřevěný kostel v Gutech vyhořel počátkem srpna. Policie krátce nato zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom prý chtěl pokračovat a měl už vybraný další objekt.

Způsobená škoda přesahuje 20 milionů korun. Náklady na stavbu nového kostela by měla pokrýt pojistka. Měla by zaplatit i část obnovy interiérů. Zbytek bude biskupství platit z veřejné sbírky. Nový kostelík by měl být postaven na jaře 2019.

Sdílejte článek