Kultura
25/04/2019 Martin Jiroušek

​Kino na hranici nabídne filmové zážitky, legendární tvůrce i skandální snímky

Proslulý skandální a kontroverzní snímek legendárního režiséra Andrzeje Źulawského Szamanka, proti jehož premiéře v době vzniku protestovali diváci i média, bude jednou z prvních projekcí na 21. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně.

Festival začne v sobotu a až do 3. května a nabídne více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní Evropy.

Návštěvníkům nabízí především jedinečnou příležitost vidět nové filmy výrazné generace polských tvůrců, kteří jsou oceňováni na prestižních festivalech v Cannes, Berlinale nebo Sundance.

Skandální a současně geniální dílo Szamanka představuje důmyslnou alegorii na poblázněnou střední a východní Evropu v době znovunabyté svobody. Neherečka a modelka Iwona Petry se snímkem řítí jako sexuální torpédo až vybuchne v jaderné explozi. Sekunduje ji v tom jeden z nejžádanějších polských herců Boguslav Linda.

Szamanka má i další výsadní postavení, protože jako jeden z mála filmů bude uvedena v původním 35mm formátu, ze kterého se dnes už téměř nepromítá a kina ani nemají k tomu uzpůsobené potřebné projektory, vytlačila je totiž digitální revoluce.

Kino na hranici tak nabízí jedinečnou možnost nasát původní poetiku kinematografie.

„Festival na hranici je svou atmosférou i společenským akcentem výrazný a možná dokonce jedinečný. Dává prostor Čechům, aby obdivovali polská filmová dramata a Polákům, aby se, jak doufám, bavili na českých filmových komediích. To vše s cílem jeden druhého pochopit a obohatit, což není málo," vzpomíná na neopakovatelný ráz festivalu například režisér a herec Miroslav Krobot.

V Těšíně je tak možnost vidět neopakovatelné zážitky a zejména největší koncentraci filmových tvůrců v našem regionu. Přijedou herecké legendy i světoznámí režiséři, kteří už se těší na besedy s diváky.

Za českou sekci to bude zejména proslulý herec Jaromír Hanzlík, který je nejen rodák z Českého Těšína, ale svou kariéru začínal například také v ostravské televizi. (V rámci Filmového seriálu Magazínu PATRIOT připomeneme jeho rané snímky Příběh středního útočníka anebo dnes již bohužel nezvěstný seriál Kluk na ženění, které vznikly v roce 1973).

Jaromír Hanzlík bude v Těšíně uvádět neodmyslitelnou klasiku české kinematografie jako je Kočár do Vídně, Postřižiny anebo Romanci pro křídlovku, která bude také promítána ve vzácném 35mm formátu.

Mezi dalšími hosty nechybí slovenská žijící legenda Milan Kňažko anebo dvorní producent Jana Švankmajera Jaromír Kallista, protože festival připomene nejvýraznější Švankmajerovy snímky včetně loni uvedeného posledního autorova opusu Hmyz s ostravským hercem Norbertem Lichým v jedné z hlavních rolí.

Také o další kontroverze nebude nouze, k divákům na české straně se tak konečně dostane film Klér odvážného tvůrce Wojciecha Smarzowského (Svatba, Volyň). Snímek se zabývá pedofilií i dalšími utajovanými praktikami katolické církve a stal nejnavštěvovanějším polským filmem minulého roku.

Málokdo tuší, že se přitom natáčel v Orlové anebo v Ostravě. Kromě Studené války, držitele ceny Evropského filmu roku, ocenění z Cannes i Oscarových nominací, sekce uvede i další výrazný festivalový úspěch loňského roku – komplexní obraz současného světa Sladký konec dne (režie Jaciek Borcuch), za nějž byla legendární herečka Krystyna Janda oceněna na prestižním festivalu Sundance.

Vizitku současného polského filmu doplní zástupci mezinárodně oceňované nastupující generace tvůrců, například režisérka Jagoda Szelc, která si přivezla ocenění z loňského Berlinale, s netradičním psychologickým thrillerem Monument, i klasici polského filmu jako je Jan Jakub Kolski, zástupce magického realismu, či Krzystof Zanussi s novinkou Éter.

Slavný polský tvůrce bude na festivalu přítomen osobně. Nebude chybět ani legendární polský kameraman, výtvarník a režisér Adam Sikora. Sekce maďarského filmu představí zaoceánský debut tvůrce György Pálfiho (Taxidermia), jenž v Kanadě natočil adaptaci sci-fi románu Stanislawa Lema Pánův hlas. Na festivalu budou promítnuty také všechny české filmy, které byly letos oceněny Českým lvem.

V retrospektivních sekcích dramaturgové Kina na Hranici připomenou mimo jiné letošní výročí znovunabyté svobody v roce 1989.

„Filmy, které jsme vybrali, si kladou za cíl připomenout divákům, jak důležitý je v každé době a každém politickém režimu boj za základní občanská práva. Chtěli bychom zdůraznit, že nikdy nesmíme zapomínat na pojmy, jako je svoboda, rovnost či bratrství, a na jejich pravý význam,“ říká ředitelka přehlídky Jolanta Dygoś.

Sekce “Svoboda. 1989” nabídne snímky, jež vznikly bezprostředně v době společenského přerodu či vyjadřují obecněji téma cesty ke svobodě. Na filmový výběr navazují diskuze, kterých se zúčastní někdejší premiéři ČR, SR a Polska, divadelní režisér Petr Oslzlý či právě žijící legenda polského filmu Krzysztof Zanussi.

Besedy, výstavy i koncerty

V rámci doprovodného programu festivalu bude možné zajít kromě besed s tvůrci také na doprovodnou výstavu k retrospektivě Jana Švankmajera, přehlídku polského autorského plakátu nebo na řadu koncertů.

Do Těšína přijede kapela Vložte kočku, která v loňském roce vytvořila soundtrack k filmu Domestik a jejíž živá vystoupení bývají nezapomenutelným hudebním i divadelním zážitkem.

Za polskou hudební scénu v zámeckém pivovaru vystoupí Król – jeden z nejuznávanějších polských hudebníků a textařů mladé generace. Festival je proslulý také svými večírky, které následují po každém z hudebních vystoupení.

Exkluzivní specialitou Kina na hranici jsou tradiční projekce pod širým nebem a to přes místní řeku Olši – Olzu.

Sdílejte článek