Klečící dívka, kaplička a nově i kříž v Jelenici. Vítkov zachraňuje památky
Přímo vedle hasičské zbrojnice v centru osady Jelenice, místní části Vítkova, stojí jen pár dnů nově zrekonstruovaný pískovcový kříž.
Do záchrany jediné připomínky své dávné historie Jelenice investovala roční rozpočet. Stejnou částku do projektu vložilo i město Vítkov, pro něž podíl na zrenovování zmíněné kulturní památky zdaleka není jediným počinem směřujícím k zachování upomínek na minulost zdejšího kraje.
„Už před časem jsme nechali vypracovat seznam malých památek ve Vítkově a jeho okolí a prověřili jsme, které z nich jsou v majetku města. Chceme se totiž o dědictví minulosti starat. Nejen věhlasné kulturní památky stojí za to, aby se o ně pečovalo. Každá drobnost je součástí zdejší krajiny, místa, našich dějin,“ řekl místostarosta Martin Šrubař a dodává, že většinou se jedná o kapličky a křížky.
Socha klečící dívky zešedla a zarostla lišejníky
A hned zmiňuje několik příkladů, k nimž patří i postupně renovovaná kaplička ve Lhotce nebo zrekonstruovaná klečící dívka ve vítkovském parku. „Tuto původně zašedlou a lišejníkem porostlou sochu kolemjdoucí často ani nevnímali. Dnes září do dálky. Renovace ji rozsvítila, lidé si začali klečící dívky všímat a uvědomili si, jak cennou součástí Vítkova je,“ uvedl místostarosta Vítkova.
Věří, že podobně lidé ocení i obnovu křížku v Jelenici, který díky záchranným pracím opravdu „prokoukl“. „Obyvatelé Jelenice stáli o záchranu jediné památky v obci už dlouho. Dokonce už dříve vznikl projekt na jeho obnovu. Ten se ale zastavil na finančních požadavcích zhotovitele,“ dodal Šrubař.
„Kříž je neodmyslitelnou součástí obce, nechtěli jsme o něj přijít,“ potvrzuje předseda jelenického osadního výboru Libor Pauler. V Jelenici žije 92 obyvatel a osadní výbor uvolnil na renovaci kříže bezmála 100 tisíc korun. Stejným dílem přispělo i město Vítkov. Podobně se Vítkov s Jelenicí finančně podílel i na vybudování dětského hřiště vedle hasičské zbrojnice či na postavení pergoly u hřiště, kde nyní Jeleničtí nyní pro větší bezpečí dětí staví plot.
Kříž místní vysvětí se zvonem, až rozkvetou kaštany
Zrenovovaný kříž, který pravděpodobně pochází z konce druhé poloviny 19. století, by Jeleničtí chtěli nechat vysvětit. „Do zvoničky naší hasičské zbrojnice chceme pořídit nový zvon s automatickým vyzváněním. A rádi bychom, aby kříž i zvon byly vysvěceny společně. Ideální by bylo jaro příštího roku, někdy v období, kdy kvetou kaštany. To je u nás opravdu krásně,“ řekl Libor Pauler.
Lenka Gulašiová za osadu navštívila i sochaře Jana Šnébergera, který se renovace kříže v Jelenici ujal. Ten vytvořil ke kříži i nové kamenné schody, které nahradily původní podstavec, na němž kulturní památka stála do července letošního roku.
„Kříž měl totiž pár desítek let betonový základ, který k němu neseděl a devalvoval jeho historickou hodnotu,“ vrátil se do nedávné minulosti Jan Šnéberger. Ten je přesvědčen, že podobné body jako jelenický kříž jsou v krajině velmi důležité. „Jsou to svědci minulosti, záchyty v prostoru i čase,“ dodal muž, který se například podílel na restaurování kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Fulneku či Bernheirerovy hrobky v Odrách. Jeho dílem je rovněž renovace sochy klečící dívky ve Vítkově.
Sochař se podivuje, že na kříži chybí obvyklý nápis
Sochař upozorňuje, že jelenický památkově chráněný kříž mohl původně vypadat jinak. „Ve středu kříže je vysekána nika, v níž je uložena soška Panny Marie vyrobená z jiného materiálu – z jemnozrnného maletínského pískovce, z nějž bylo zhotoveno i několik ulomených částí kříže. Ty byly přilepeny cementem. Navíc je zvláštní, že na kříži není žádný text, který u těchto památek bývá obvyklý. Myslím, že na čelní stěně, v níž je nyní vložena soška, mohla být nápisová deska. Zřejmě jde o jeden z případů, kdy u památek v Sudetech byly po druhé světové válce odstraňovány německé nápisy,“ prohlásil Jan Šnéberger.