Komentáře
28/02/2020 Pavel Siuda

Klempíři našli ve věži kostela tubus s dobovým tiskem, dopisem faráře a cigaretou

​Opravy kostela Nejsvětější Trojice ve Fulneku pokračují i během zimního období.

Při pracích ve věži kostela byla nalezena měděná schránka s dokumenty, které do ní uložili klempíři při poslední opravě v roce 1988. V pátek 28. února vydala schránka svá tajemství.

Místem pro rozpečetění kovového tubusu se stal prostor bývalého kapucínského kostela sv. Josefa. Otevření schránky přihlíželi zástupci fulnecké radnice, místní duchovní správce a archiváři z Nového Jičína. Obsah nalezený uvnitř nádoby postupně komentoval ředitel Muzea Novojičínska Zděněk Orlita. Příliš překvapení však časová schránka nepřinesla.

Jako první z tubusu vypadla pokroucená cigareta, dva hřebíky a čtyři drobné haléřové mince. Ve schránce byl rovněž dobový tisk – vydání Nové Svobody s přílohou Nové Opavsko.

Noviny tehdy otiskly fotografie členů vlády Československé socialistické republiky s novým premiérem Ladislavem Adamcem, který se ujal moci po Lubomíru Štrougalovi 12. října 1988.

Nejstarší vloženou archiválií byl lístek datovaný rokem 1879 se jmény mužů, kteří tehdy pracovali na sanktusníkové věžičce. Jejich dílo vydrželo netknuté 109 let až do chvíle, kdy jí současně při opravě střechy zrenovovali před 31 lety tři klempíři z OSP Opava. Také jejich jména včetně dat narození uschoval pro příští pokolení fulnecký farář Jiří Vícha.

Na kněze, který byl komunistickým režimem odsouzen na 14 let a v kriminálech strávil šest let svého života, zavzpomínal starosta města Petr Ertelt.

„V tom roce, když se opravoval kostel, nás otec Vícha oddával. Často nás také u nás doma navštěvoval,“ připojil svou osobní vzpomínku starosta Fulneku a dodal, že v době totality nebyla setkání na faře možná a lidé se scházeli a debatovali o náboženských tématech přímo v rodinách.

„Otec Vícha byl velmi sečtělý a vzdělaný. Vydával vlastní básně s náboženským podtextem a napsal i několik knih,“ dodal starosta Ertelt. Rok před pádem totalitního režimu se navíc již v pokročilém věku pustil do oprav barokního kostela. Ve svém dopise, který pečlivě zapečetil, shrnul informace o opravě kostela, tehdejší život ve farnosti, popsal politickou situaci a náročné období církve, která byla po smrti biskupa Josefa Vrany bez pastýře. Velkou naději vkládal do papeže Jana Pavla II.

Do opravy se v roce 1988 farníci pustili především proto, aby uchránili vzácné fresky na stropu. Zvětranou břidlicovou krytinou začalo totiž do kostela zatékat. „Nastal havarijní stav střechy, hrozilo nebezpečí, že fresky promoknou a zničí se, bylo nutné postarat se o výměnu krytiny a použít měděného plechu,“ uvedl farář a doplnil i tehdejší částky.

Plech vyšel na 800 tisíc a klempířské práce na 500 tisíc korun. Na opravu fresek získala tehdy farnost od státu půl milionu korun. Milion mezi sebou vybrali sami věřící.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku se začal opravovat v květnu 2019. Revitalizace kostela je dotována z Integrovaného regionálního operačního programu.

Obnovou prochází střecha a krovy, fasády, elektroinstalace, křížová chodba a rajský dvůr, restaurovány budou také lavice a varhany. Cílem projektu je ochrana a rozvoj kulturního dědictví včetně jeho prezentace návštěvníkům. Opravy mají být dokončeny v září tohoto roku.

Sdílejte článek