Společnost
20/06/2024 Petr Broulík

Klíčový pavilon MNO prošel modernizací, nová je Interna, kardiologický stacionář i chirurgická JIP

Foto: se souhlasem MNO

Město Ostrava slavnostně ukončilo druhou etapu rekonstrukce klíčového pavilonu E2 v Městské nemocnici Ostrava (MNO), kterou zahájilo loni v lednu.

Nové zázemí v historicky nejstarší budově nemocnice získala Interna pro své dvě stanice, Kardiologie a její stacionář, je zde také nová jednotka intenzivní péče chirurgie či ortopedicko-traumatologická stanice.

První i druhá etapa rekonstrukce trvaly celkem tři roky a za plného provozu nemocnice. „Za jeho stoletou historii se jedná o první zásadní modernizaci. Provoz pavilonu E2 byl energeticky velmi náročný a dosud měl za sebou pouze výměnu oken a opravu fasády,“ řekl ředitel MNO Petr Uhlig, který věří, že v nových prostorách se budou pacienti i zaměstnanci cítit výrazně komfortněji.

Nové podlahy, okna, dveře, rozvody i klimatizace

Nové jsou v pavilonu E2 podlahy i omítky, v jednotlivých patrech projektanti změnili dispozice místností. V pavilonu je nyní více koupelen s WC, v místnostech jsou nová okna, dveře i rozvody. Ostravská městská nemocnice má také desítky nových nemocničních lůžek se sociálním zařízením na pokojích a nové interiéry mají kompletní klimatizované prostory.

Komplexní rekonstrukcí prošla jak původní stavba, tak veškeré technické rozvody včetně plynů a klimatizace. Stavbaři vyměnili 340 oken a 440 dveří, rekonstruované prostory dosáhly celkové rozlohy sedm tisíc metrů čtverečních.

Zdravotní péče Ostravanům se posunula o kus dopředu

Druhá etapa modernizace vyšla na 123,5 milionu korun bez DPH, za dalších téměř 4,5 milionu korun bez DPH oddělení získala nový nábytek. Modernizací prošla celkem tři patra objektu a sklepy. Rekonstrukci provedli pracovníci společnost PKS stavby. Práce v obou etapách si za tři roky vyžádaly celkem 291,5 milionu korun bez DPH, ty město Ostrava poskytlo z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava.

Nemocnice, její zaměstnanci a především pacienti mají od nynějška k dispozici kus nového klíčového pavilonu. „Je tady špičkově vybavené ARO, celá nová chirurgie včetně jednotky intenzivní péče, moderní interna i kardiologický stacionář, který rozšiřuje péči tohoto oddělení. Od podzimu přibude zcela nová ortopedicko-traumatologická stanice. Celkem je to 143 lůžek pro akutní péči. V poskytování zdravotní péče Ostravanům a pacientům z regionu jsme se posunuli zase o kus dopředu,“ řekl Michal Mariánek, ostravský radní pro zdravotnictví

Chirurgie získala novou jednotku intenzivní péče s 12 lůžky

Součástí rekonstrukce pavilonu E2 byly také dvě lůžkové stanice Interny. Po dobu stavebních prací byly od jara 2021 umístěny v náhradních prostorách budovy H2 a H3. Prioritou rekonstrukce bylo zachování co nejvyšší lůžkové kapacity, v nových prostorách je celkem 44 interních lůžek. Čtyři z toho jsou monitorovaná, která lékařům umožňují kontinuální sledování životních funkcí.

Chirurgie získala zbrusu novou jednotku intenzivní péče s celkem 12 lůžky intenzivní péče na osmi samostatných boxech. Čtyři jednolůžkové boxy a čtyři boxy po dvou zaručují pacientům adekvátní soukromí. Všechny boxy mají klimatizaci a moderní vzduchotechniku, což výrazně zvýší komfort pacientů po náročných operacích.

„Každé lůžko má monitory vitálních funkcí, moderní matrace a rampu pro zapojení medicinálních plynů. K dispozici máme také pět přístrojů pro umělou plicní ventilaci, která nám umožňuje pečovat o kriticky nemocné pacienty, a nový kvalitní mobilní ultrazvukový přístroj využíváme pro rychlou diagnostiku a při zajišťování invazivních vstupů,“ řekl primář Chirurgie Ondřej Strnadel.

Ortopedie v novém zahájí provoz na podzim

Chirurgická JIP bude sloužit pacientům po náročných operačních výkonech, pacientům se závažnými traumaty a těm, kteří jsou ohroženi selháním vitálních funkcí. Velikou výhodou její polohy je bezprostřední blízkost oddělení ARO a operačních sálů.

Kardiologie v prostorách zrekonstruovaných ve druhé etapě modernizace pavilonu E2 nově otevřela stanici plánovaných příjmů, která disponuje čtyřmi dvoulůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením a stacionářem se šesti křesly. Všechna lůžka i křesla mají monitory životních funkcí.

Zahájení provozu Ortopedicko-traumatologické stanice, která bude sídlit v další části zrekonstruovaných prostor pavilonu E2, se předpokládá letos na podzim. Pavilon E2 procházel modernizací ve dvou etapách od jara 2021 do května roku 2024.

Foto: se souhlasem MNO
Sdílejte článek