Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Kultura

​Kniha o ostravských kuriozitách ukazuje město, jak ho neznáte

Kniha 80 ostravských kuriozit nabízí netradiční procházku městem po současných i historických zajímavostech.

Foto: Petr Becher

Výběr 80 ostravských kuriozit ve stejnojmenné knize nakladatelství Librex popírá zavedené představy o tom, že návštěva Ostravy je nudná.

Na bezmála 170 stránkách ukazuje desítky ostravských rarit od Staré radnice po sochu Lenina, která se z porubské hlavní třídy přestěhovala na zahradu rodinného domu ve Svinově.

„Dnes je město jiné, zmizelo panorama z komínů, prach, rudá záře na obzoru při odpichu v huti. Ale zůstaly symboly, památky, překvapení, které minulost připomínají. Denně je bez zájmu míjíme, ani průvodci na ně hosty neupozorní,“ popisuje kniha.

Čtenářům přibližuje kuriozity z Moravské Ostravy a Přívozu, Slezské Ostravy, Radvanic a Bartovic, Mariánských Hor a Hulváků, Nové Vsi, Třebovic, Poruby, Vítkovic, Ostravy-Jihu a Hrabové.

Všechny zajímavosti doplňují fotografie a QR kódy s vyznačenou trasou od momentální polohy čtenáře.

Magazín PATRIOT ve spolupráci s autory knihy uvede internetový seriál, ve kterém vybrané kuriozity postupně představí.

Příběhový průvodce Ostravou je k dostání v e-shopu knihkupectví Librex, v klubu Dock, baru Modrá myš a kavárnách CØKAFE, Daniel, Ostravanka a A Café.

Autorem textů je Bohuslav Žárský, který se historii Ostravy věnuje dlouhodobě. Mezi jeho nejznámější tituly patří Obrázkové staré pověsti české a trilogie Ostrava včerejší. Fotografie pořídila Linda Kořená.