Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Politika

Koalice Spolu půjde i do komunálních voleb v Ostravě. Koho chce za primátora?

Do komunálních voleb v Ostravě půjdou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 společně na půdorysu jedné ze současných vládních koalic.

Foto: se souhlasem města Ostrava

Lídrem kandidátky Spolu pro volby do magistrátního zastupitelstva bude místostarosta obvodu Ostrava Jih Jan Dohnal (ODS). Cílem uskupení je volby vyhrát a získat místo primátora právě pro Dohnala, který to dnes řekl novinářům. Za hlavní problém, na který se chce koalice v kampani zaměřovat, je odliv obyvatel z Ostravy.

"Chceme vyhrát. Linka na vládu a propojení s ní je pro Ostravu nyní důležitá," uvedl Dohnal. Řekl, že koaliční dohodu uzavřely strany především pro volby do ostravského zastupitelstva. Pro volby do městských obvodů mají tamní zástupci stran volnou ruku. "Ale i tam koalice vznikají. Společně budeme například kandidovat ve třech největších obvodech, jako je Ostrava Jih, Moravská Ostrava a Ostrava Poruba," uvedl Dohnal.

Jako největší problém současné Ostravy vidí Dohnal úbytek obyvatel. "Za posledních 20 let poklesl počet obyvatel Ostravy o 40 tisíc na současných 290 tisíc obyvatel," řekl. Dodal, že většina lidí se stěhuje do okolních obcí, kde si stavějí domy a platí tam i daně. "Nadále ale využívají infrastrukturu Ostravy. Může tak nastat situace, že pokud tento trend bude pokračovat, na takové služby přestane míst Ostrava peníze," uvedl. Změnit to koalice chce intenzivnější výstavbou bytů, zajištěním kvalitních služeb i změnou image města.

Prvních pět míst kandidátky obsadili zástupci ODS a KDU-ČSL. Jsou mezi nimi i současní náměstci ostravského primátora Miroslav Svozil (ODS) a Zbyněk Pražák (KDU-ČSL). Nejvýše postavený zástupce TOP 09 je na šestém místě. Jde o advokáta Petra Psotku. "Jsme přesvědčeni, že naše snaha spolu stmelit pravicové a konzervativní síly nám dává velkou šanci vyhrát v Ostravě volby," uvedl Dohnal.

Psotka zdůraznil témata energetiky, která se podle něj Ostravy hluboce dotýkají. "Je nezbytné rozvíjet moderní energetiku ve městě a vybudovat funkční energetický systém. Měl by vést především ke snížení energetické spotřeby města, a to zejména systematickým zaváděním využití obnovitelných zdrojů a akcelerací úsporných opatření na vlastním majetku," řekl.

Kandidáta na primátora už dříve oznámilo Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které vytvořilo s dalšími nezávislými kandidáty pro podzimní komunální volby uskupení Starostové pro Ostravu. Lídrem je starosta ostravského obvodu Hošťálkovice Jiří Jureček. Starostové se kromě městského zastupitelstva chtějí ucházet o přízeň voličů i v městských obvodech. Postaví kandidátku v 18 z 23 ostravských obvodů.

Promátorkou za Piráty chce být i současná náměstkyně ostravského primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Komunální volby budou letos 23. a 24. září. Před čtyřmi lety vyhrálo ANO, získalo 32,72 procenta hlasů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, které volilo 11,49 procenta lidí. Na třetím místě byla ODS s 9,73 procenta hlasů, čtvrtá KSČM dostala 8,96 procenta hlasů. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se rovněž dostali Piráti se ziskem 8,95 procenta hlasů, dále SPD s 6,77 procenta voličů. Lidovci měli 5,83 procenta a ČSSD 5,53 procenta hlasů. V loňských sněmovních volbách koalice Spolu v Ostravě skončila na druhém místě se ziskem 21 procent hlasů. Porazilo ji jen ANO, které získalo bezmála 34 procent hlasů.