Sport
03/03/2023 Redakce PATRIOT

Pastrňák si v Bostonu vydělá balík. Kolik v NHL berou Palát, Mrázek nebo Faksa?

David Pastrňák má o své budoucnosti jasno. V NHL bude hrát i nadále za Boston Bruins, se kterým podepsal nový osmiletý kontrakt na 90 milionů dolarů.

Šestadvacetiletému rodákovi z Havířova letos běží poslední rok staré šestileté smlouvy na 40 milionů dolarů. V příštím ročníku bude hrát už s kontraktem novým, který podepsal ve čtvrtek. Díky němu si David Pastrňák vydělá v průměru okolo čtvrt miliardy korun ročně a zařadí se mezi nejlépe placené hráče celé NHL. V příštích dvou letech si pokaždé přijde na 13 milionů dolarů za sezonu. A jak jsou na tom v zámoří další Češi z našeho kraje?

Ondřej Palát

Před rokem svou budoucnost řešil Ondřej Palát, který s Tampou Bay získal dva Stanley Cupy. Blesky už neměly na rodáka z Frýdku-Místku peníze, a tak jednatřicetiletý útočník v létě po deseti letech změnil dres. Palát zamířil do New Jersey, se kterým podepsal pětiletý kontrakt na 30 milionů dolarů. Letos z nich, díky vysokému podpisovému bonusu, ukrajuje největší část – 8,25 milionů dolarů.

Radek Faksa

Devětadvacetiletý útočník z Opavy debutoval v NHL v sezoně 2015/16 v barvách Dallasu. V žádném jiném klubu dosud nehrál a v organizaci Stars si vybudoval velmi dobrou pozici. Zatím poslední kontrakt podepsal na podzim roku 2020, kdy s Dallasem prodloužil spolupráci o dalších pět let, během nichž si přijde na 16,25 milionů dolarů. Na nejvyšší část z nich dosáhne letos a v příští sezoně, během kterých bude shodně brát čtyři miliony dolarů.

Petr Mrázek

Petr Mrázek loni v létě odešel do Chicaga. Tam si „přinesl“ i platný kontrakt, který podepsal o rok dříve v Torontu. S tím podepsal smlouvu na tři roky a 11,4 milionů dolarů. Letos si v organizaci Blackhawks přijde na 4,2 milionů dolarů, příští rok si ještě o 200 tisíc polepší. Jednatřicetiletý gólman z Ostravy však bude muset v následujícím ročníku řešit také svou další budoucnost.

Co další?

V loňské sezoně nakoukli do NHL i další dva hokejisté původem z Moravskoslezského kraje. Jednadvacetiletý útočník Adam Raška se probojoval do kádru San Jose, za které si připsal pět startů. O jeden zápas víc odehrál za Chicago třiadvacetiletý obránce Jakub Galvas. Oba však v letošním ročníku nastupují pouze ve farmářské AHL.

Sdílejte článek