Gastronomie
19/05/2023 Jaroslav Baďura

Kombuchu od brněnského Lokloku testují pacienti fakultní nemocnice

​Kombucha – nápoj nejen českých babiček, jehož historie sahá až na přelom našeho letopočtu – poslední dobou zažívá renesanci a na trhu je již možné vybírat z více značek. Proč si ale zvolit právě brněnskou kombuchu Loklok?

Perlivý nápoj Loklok, který chutí připomíná něco mezi ciderem, vínem a proseccem, je jedinečný tím, že po více než dvou letech výzkumů, technologického vývoje a inovací vykrystalizoval v takzvanou KOMBUCHU 2.0 – kombuchu, jejíž bakteriální kmen na základě klinických testů a výzkumů dosahuje statisticky průkazných výsledků v pozitivním vlivu na Crohnovu chorobu, cukrovku, úroveň cholesterolu, ale také na problémy se zažíváním.

Jako jediná získala grant Evropské unie na její klinickou studii v rámci kolorektálního projektu, která začátkem roku odstartovala na gastroenterologickém oddělení ve Fakultní nemocnici Brno.

„Studie bude sledovat, jestli pití Lokloku, čili terapeutická intervence s Loklokem, dokáže pomoci lidem, které čeká chirurgický zákrok zažívacího traktu, jako například částečné odstranění střeva. Jedná se o velice přísný test v náročných podmínkách,“ přibližuje studii šéf Lokloku Michal Ďuriník.

Ta by měla ukázat, jak může kombucha lidem pomoci s přípravou na zákrok, ale také s následnou regenerací po zákroku. Aby nedocházelo ke zkreslení výsledků na základě subjektivních vlivů, je studie takzvaně dvojitě zaslepená, čili že pacienti netuší, zda dostávají Loklok či placebo, a netuší to ani obsluhující personál nemocnice.

„Nemocnice měla už dříve zájem o výzkum mikrobiomu a připravovala vlastní projekt. Moderní výzkum má velmi slibné výsledky ohledně probiotik a mikrobiomu a to nejlepší nás, věřím, ještě jen čeká. Doktor Rovný, ředitel Fakultní nemocnice Brno, nás dokonce s možným výzkumem oslovil sám poté, co Loklok znatelně pomohl jeho dceři. Pak to mělo vcelku rychlý spád. To, že od projevení zájmu ze strany nemocnice po první Lokloky v rukou pacientů uplynulo třičtvrtě roku, se může zdát jako dlouhá doba, ale po osobních zkušenostech na univerzitách v různých zemích mohu potvrdit, že je to relativně rychlé,“ pochvaluje si Ďuriník, který pro zajištění výzkumné robustnosti této studie musel spolu s kolegyní Hankou Krásovou vyvinout speciální nápoj, který část pacientů dostane coby placebo.

„V minulém roce probíhala přípravná fáze a nyní od ledna již dostávají první účastníci studie sledovaný nápoj kombuchu Loklok, nebo nápoj bez probiotické kultury coby placebo ve srovnávací skupině, a chystají se následně k operačnímu zákroku. Do studie plánujeme zařadit celkem šedesát pacientů. Tedy polovinu se sledovaným nápojem a polovinu s placebem,“ upřesňuje za Fakultní nemocnici Brno lékař Tomáš Grolich a dodává: „Vzhledem k tomu, že kombucha obsahuje probiotickou kulturu Bacillus coagulans a další složky s možným antibakteriálním, protizánětlivým a antioxidačním efektem, je tento nápoj studován z hlediska mnohočetných funkcí od úpravy bakteriálního složení trávícího traktu s efektem na problémy se zažíváním, přes zlepšení psychických funkcí, až po preventivní protinádorové účinky. Je právě úlohou podobných studií v blízké budoucnosti tyto možné účinky objektivně ověřit u různých skupin pacientů s určitými obtížemi,“ doplňuje Grolich s tím, že nábor pacientů bude probíhat minimálně do poloviny tohoto roku a následně budou zpracovány výsledky.

“Udělení výzkumného grantu je známkou toho, že naše studie je zaměřená na smysluplný cíl, a také že už i úřady začínají rozpoznávat, jaký potenciál může podpora mikrobiomu mít pro zdraví lidí. Jde o první takový výzkumný projekt. Začínáme na jednom oddělení s jednou kohortou pacientů. Pokud však budou výsledky po statistické analýze povzbudivé, má smysl studii naškálovat a pokrýt větší počty pacientů a rozšířit zkoumaný záběr. Studie na probiotika samozřejmě existují, ovšem těch, které pracují přímo s kombuchou, je minimum. A i z těch jde většinou o studie in vitro nebo na myších. Kontrolovaná klinická studie s kombuchou je, nejen v našich končinách, unikátem. Ambicí je v případě průkazných výsledků publikovat i v odborném medicínském tisku a přispět tak k vědeckému poznání toho, jaké účinky může mít kombucha na lidský organismus,“ říká Ďuriník, původním směřováním akademik, jenž se na výzkum, rozvoj technologií a vývoj Lokloku mohl naplno soustředit hlavně díky investici od fondu Jinej Fond podnikatelů Jiřího Hlavenky a Jana Slámy.

Výsledkem tohoto procesu je také to, že Loklok nemusí být narozdíl od ostatních kombuch skladován v lednici. Výbušnost běžné nechlazené kombuchy totiž dokáže raz dva strčit do kapsy i ten nejdivočejší burčák.

„Tato jedinečná vlastnost Lokloku nám poskytuje větší možnosti v zásobování a logistice. Podařilo se nám nejen zachovat všechny její cenné látky a probiotika, ale dokonce jsme její zdravotní benefit ještě vylepšili. Výzkum a vývoj však probíhá i nadále, jelikož potenciál tohoto nápoje není zdaleka vytěžen na maximum. Kombucha Loklok umí spravit střevní mikrobiom, což je základ zdravého těla. Do velké míry v něm totiž sídlí imunitní systém,“ vysvětluje Ďuriník, který čerpá i ze zpětných vazeb svých spokojených zákazníků.

„V děkovných e-mailech se často objevuje diabetes, ekzémy, alergie nebo Crohnova nemoc. Lidé nám také píší, že se jim zlepšila pleť. Někteří si chválí, že jim kombucha pomáhá proti kocovině nebo s nerovnováhou zažívacího ústrojí. Podle předpisů si na etiketu tyhle benefity dát nemůžeme, ale těší mě, když vím, že náš nápoj lidem skutečně pomáhá.“

Původní živá kultura, která čaj fermentuje od úplných začátků a kterou Loklok používá doposud, má v současné době velikost neporovnatelnou s první fermentací. „Říkáme jí Vilma a její výkonnost je obdivuhodná, jelikož zvládá produkovat desítky tisíc lahví měsíčně. S každou novou fermentační várkou Vilmě naroste nová vrstva, podobně jako letokruhy u stromů, takže je nyní obrovská a velice těžká. Naši zákazníci si také mohou domů pořídit také kousek Vilmy s kompletním výrobním setem a pustit se do nového hobby, které jim navíc vytvoří vlastní kombuchu,“ směje se Ďuriník, pro kterého je udržitelnost velice důležitá. Minimalizaci odpadu přináší do domácností mini Vilma, a nový program Lokloku nabízející podnikům a firmám kombuchu na čepu toto pole působnosti rozšiřuje ještě dál.

Loklok je vyhledávaný nejen u lidí se zdravotními potížemi, ale také u těch, kteří touží po více rovnováhy ve svém životě či po alternativě k alkoholickým nápojům. Překvapivé a přitom naprosto pochopitelné je, že velkou skupinou uživatelů jsou také těhotné či kojící maminky, anebo rodiny, jenž svým dětem nechtějí kupovat nezdravé limonády. Kombucha dětem neškodí, ba naopak – prospívá jim, chutná jim a rodiče si pochvalují, že poté mnohem méně vyžadují sladkosti.

Sdílejte článek