Politika
11/10/2015 Jaroslav Baďura

Komentář: (Ne) jasné krajské volby

Na první pohled je všechno jasné: Rok před volbami do krajského zastupitelstva mají největší naděje na volební zisk sociální demokraté a ANO. Jenže, budou vládnout po volbách společně? Nebo bude u vesla ten, kdo získá komunisty? Anebo bude vše jinak?

Nezdá se, že by to ve vedení kraje, na kterém se spolu se sociálními demokraty podílejí komunisté, nějak zásadně skřípalo. Existují vlastně důvody, proč by krajská vláda po volbách, které se konají už za rok, měla vypadat nějak jinak?

Podle průzkumu agentury Respond jsou na tom sociální demokraté a ANO s nadějemi na vítězství zhruba stejně. Průzkum vznikal v době, kdy ještě svou kandidaturu na hejtmana coby nezávislý za ANO neoznámil rektor VŠB – TU Ostrava Ivo Vondrák. A to je další neznámá. Nakolik bude v Moravskoslezském kraji u voličů zabírat akademická osobnost?

Neznámých je však daleko více. Pokud získá největší počet hlasů ANO – bude mu to k něčemu, když s ním do koalice nepůjdou sociální demokraté? A bude ANO ochotno spolupracovat s komunisty – a naopak? Nabízí se také varianta kopírování vládní koalice, tedy ČSSD, ANO a lidovci, kteří získali v průzkumu čtvrtý největší podíl hlasů.

Průzkum je však jedna věc a volební realita věc druhá. Pokud se podaří stranám jako je ODS či TOP09 zaujmout voliče v předvolební kampani, mohou zamíchat kartami při rozdělování křesel ve vedení kraje také. Jakkoli jsou krajské volby na pokraji zájmu a spolu se senátními vykazují spolehlivě nejnižší volební účast, ty moravskoslezské by mohly být tentokrát hodně zajímavé.

Sdílejte článek