Společnost
05/12/2024 Petr Broulík

Koncertní hala, Korýtko, Vodní svět i tučňáci. Ostrava v příštím roce plánuje velké investice

Plánovaný areál pro tučňáky v ostravské zoo. Vizualizace: se souhlasem V&V stavební a statická kanceláře

Více než dvouhodinová debata provázela ve středu dopoledne schvalování rozpočtu města Ostravy na příští rok. Zástupcům opozice se nelíbilo především, že rozpočet pamatuje více než dříve na městské obvody a poskytne jim oproti letošnímu rozpočtu o 210 milionů korun více. Primátor města a jeho náměstci to však pokládají za správné.

„Městské obvody jsou součástí města a spravují městský majetek. Ty peníze nikam pryč nevyvádíme. Cílem je, aby jako dříve už nechodili na magistrát někteří starostové obvodů prosit se sežvýkanou čepicí o peníze, aby měli na opravy chodníků, parků, zeleně nebo opravy škol, o které se starají. Jenom třeba proto, že nepatří do stran, které v koalici vládnou městu. A myslím, že to navýšení občané města poznají,“ shodli se primátor Jan Dohnal a jeho náměstek pro investice Břetislav Riger.

Zastupitelé nakonec odhlasovali, že Ostrava bude v roce 2025 hospodařit s rozpočtem ve výši 14,476 miliardy korun. Z této částky je 34,4 procent vyhrazeno na investice, což činí 4,976 miliardy korun. Z této částky míří 1,214 miliardy do účelových fondů na rekonstrukci Městské nemocnice Ostrava a na výstavbu koncertního sálu podle projektu Stevena Holla.

„Rozpočet na rok 2025 opět na úrovni necelých 15 miliard korun vnímám jako ambiciózní a velice dobrý. Společným cílem bylo nezvyšovat provozní výdaje, ač se zvýšily mzdy či pokračovala inflace. Chceme se soustředit na běžné potřeby občanů, ale i na významné investice, které jsme veřejnosti během letošního roku představili, a můj názor je, že do metropole typu Ostravy patří,“ konstatoval primátor Dohnal.

Město opraví sportoviště na Dubině či Skatepark

Mezi největší plánované investiční akce obvodů v příštím roce patří například pokračující rekonstrukce objektu krytého sportoviště Ostrava-Dubina, výstavba Multifunkčního domu Muglinov, rekonstrukce objektu pro služby sociální péče na ul. Strmá 3 v Mariánských Horách, rekonstrukce areálu Skatepark v Ostravě-Výškovicích, revitalizace veřejného prostranství Florida v Porubě a stavební úpravy víceúčelového objektu č.p. 863 v Polance nad Odrou.

Mezi další významné akce patří dokončení stavby Levobřežní – revitalizace nábřeží Ostravice za výstavištěm Černá louka, ÚČOV zahuštění přebytečného kalu a Cyklotrasa S, M – Mečnikovova, Žákovská.

Dokončí Korýtko i Vodní svět, zahájí stavbu pavilonu tučňáků

Investiční náměstek primátora Břetislav Riger řekl, že investice půjdou na obnovu infrastruktury, zahájení nových investičních akcí i realizaci rekonstrukcí městského majetku. „Za 200 milionů dokončíme v září roku 2025 rekonstrukce Domova Korýtko, bazénové haly Vodní svět na Čapkárně. Zahájíme i jiné projekty, jen si Ostravané budou muset na jejich dokončení chvíli počkat. Mezi ně patří jako pomyslná třešnička na dortu očekávaný pavilón tučňáků v zoo a výstavba nové koncertní haly, tedy její druhá etapa. Bude pokračovat modernizace městské nemocnice,“ řekl Riger.

Největší část investic, a to 781 milionů korun, míří do oblasti kultury. Zejména na akce rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu a Multifunkčního domu Muglinov. Do oblasti zdravotnictví a sociálních služeb je určeno 701 milionů korun, specifikovaných pro pokračování rekonstrukce Domova Korýtko, rekonstrukce Dětského centra Domeček, odlehčovací služby na ulici Průběžná, Ostrava-Poruba či Centra duševního zdraví.

Ostrava přichází kvůli konsolidačnímu balíčku o 400 milionů

Rozpočet na rok 2025 počítá s celkovými příjmy ve výši 11,931 miliardy korun, což je o 45 milionů více než letos. Mezi položky s největším meziročním nárůstem patří příjmy z výběru sdílených daní, kde město očekává zvýšení inkasa o 244 milionů korun. Na splátky úvěrů město vyčlenilo 371 milionů korun, přičemž úvěrová zadluženost města by se v příštím roce měla snížit na 1,712 miliardy korun.

Při sestavování rozpočtu na rok 2025 se město muselo vyrovnat s dopady konsolidačního balíčku schváleného vládou na podzim 2023. Ostrava touto změnou přichází zhruba o 400 milionů korun.

Pro městské obvody se ve schváleném rozpočtu počítá v součtu všech neúčelových dotací, účelových dotací, rezerv a převodů z roku 2024 s částkou 2,856 miliardy korun, což je o 59 milionů korun více než letos.

Dopravní podnik Ostrava dostane o 82 milionů méně

Ostrava bude však i šetřit. Běžné výdaje u příspěvkových organizací klesnou o 29 milionů korun, v oblasti dotací a grantů dochází ke snížení o 12 milionů korun a o 95 milionů korun se snižuje částka na dotace obchodním společnostem, U nich nejvyšší pokles vykazuje dotace na dopravní obslužnost pro Dopravní podnik Ostrava. Ta se oproti schválenému rozpočtu na rok 2024 snižuje o 82 milionů korun, a to na 1,967 miliardy korun.

Naopak mezi položky s největším nárůstem patří výdaje na platy zaměstnanců magistrátu a městských strážníků, nárůst o 98 milionů korun, a zvýší se také neinvestiční dotace městským obvodům o 51 milionů korun.

Dále 566 milionů korun v rozpočtu míří do oblasti obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury. Město systematicky pokračuje v jejich obnově. Mezi hlavní projekty roku 2025 patří kanalizace Kunčice a Kunčičky, Heřmanice – rekonstrukce vodovodu a kanalizace, lokalita Bučina, obnova vodovodního přivaděče Krmelín – Hrabová – Hladnov – Muglinov, rekonstrukce kanalizace na ulici Frýdlantská, Thomayerova – dostavba dešťové kanalizace, kanalizace Hrušov, Frankova II – rekonstrukce kanalizace a vodovodu, ÚČOV – rekonstrukce kogeneračních jednotek, výtlačného potrubí sanačních vod z ÚV Nová Ves, Světlovská – dostavba kanalizace.

Sdílejte článek