Společnost
04/01/2022 Petr Broulík

Konečně! Fotopast zachytila orly skalní v Beskydech

Pár orlů skalních se podařilo díky fotopasti zaznamenat v Beskydech.

Pracovníci záchranné stanice Bartošovice na přelomu roku pravidelně a intenzivně monitorují páry orlů skalních s pomocí fotopastí. Zjišťují tak, zda se v hnízdním teritoriu zdržují a v jakém jsou zdravotním stavu.

V letošním roce se jim příliš nedařilo orly k fotopastím nalákat. Avšak na konci roku se jim to po různých improvizacích podařilo. „A získali jsme kvalitní snímky jednoho z orlích párů. Jde o pětiletou samici Oldřišku a devítiletého samce Wabiho,“ uvedli pracovníci stanice.

Tento samec byl jako součást projektu Návrat orla skalního do České republiky vypuštěn v roce 2012 a stále má na sobě funkční satelitní vysílačku. Pracovníci stanice jsou rádi, že oba draví ptáci jsou evidentně v dobré kondici.

Monitorují tři páry orlů skalních

Pracovníci Záchranné stanice Bartošovice v současné době monitorují tři páry orlů skalních, které si vystavěly nová hnízda. A tak mohli informovat, že v České republice po desítkách let jsou na hnízdech orlů skalních i mláďata.

Jedním z cílů projektu Návrat orla skalního je propojit slovenskou populaci orlů skalních s tou nově vznikající v České republice.

„To se daří, na počátku projektu byla hnízdní populace orlů skalních na Slovensku vzdálená od hranic České republiky přes čtyřicet kilometrů, dnes orli hnízdí již nedaleko hranic a s určitostí mezi sebou vzájemně komunikují,“ sdělil pro Magazín PATRIOT vedoucí Záchranné stanice Bartošovice na Novojičínsku Petr Orel.

Přirozené nepřátele orli nemají

Orli skalní jsou dravci, kteří zastupují vrcholné místo v potravinové pyramidě. Přirozené nepřátele nemají, jejich stavy mohou ovlivnit zcela náhodně a výjimečně medvěd, vlk či rys. Jejich snůšky a mláďata na hnízdech mohou ničit například krkavci, kuny či jestřábi lesní.

Z mnoha historicky doložených pramenů vyplývá, že orli skalní pravidelně hnízdili ve všech horských i hustě zalesněných nížinných oblastech českých zemí, například v Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách a Beskydech.

Ještě na počátku minulého století existují údaje o možném zahnízdění orlů v Krkonoších, na Šumavě, v lužních lesích na Lanžhotsku, v Podyjí a křivoklátských lesích.

Sdílejte článek