Společnost
19/01/2017 Tomáš Svoboda

Konečně jasno? Ropné laguny by měly z Ostravy zmizet do roku 2020

Je to jako stigma, kterého se Ostrava roky nemůže zbavit. Neblaze proslulé ostravské „laguny", do kterých se zhruba sto let ukládal ropný odpad z výroby v bývalé rafinerii Ostramo, jsou jednou z největších ekologických zátěží v republice. Jejich definitivní vyčištění se bohužel stále posouvá a prodražuje. Začít by opět mělo letos na podzim.

Podle informací z ostravského magistrátu došlo v minulém týdnu k veřejnému projednávání, které se obešlo bez připomínek. Firma AVE CZ odpadové hospodářství, která bude odtěžování zbylých kalů z ropných lagun po chemičce Ostramo realizovat, má podporu města a se samotnými pracemi by měla začít na podzim.

„Souhlasíme s navrženým postupem a trváme na jeho plnění,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Přestože už dříve bylo z „lagun“ situovaných v těsné blízkosti ostravského sídliště Fifejdy odtěženo zhruba 200 tisíc tun kalů, ukázalo se, že v nich jsou další desítky tisíc tun toxického odpadu, s nimiž se původně nepočítalo.

Likvidace lagun by se měla stihnout do roku 2020

Zakázku na definitivní odstranění „chemického dědictví“ Ostravy získala loni pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která má podle uzavřené smlouvy s garantem, kterým je státní podnik Diamo, vytěžit a zlikvidovat celkem 91 562 tun kalů za cenu 429 milionů korun. Předchozí náklady na čištění lagun se přitom odhadují ve výši 2,6 miliardy korun.

Prozatím musí realizační firma nejprve vyřídit na Krajském úřadě změnu integrovaného povolení a následně získat ke schválení projektu na likvidaci kalů souhlas příslušných ministerstev. K odtěžení kalů bude použit prakticky stejný postup jako v minulosti, kdy se ropný odpad spaloval například v cementárně Čížkovice na Litoměřicku.

„Jedná se o odzkoušenou technologii. Kaly zavápníme speciální frézou a vzniklý substrát odvezeme vlakovými soupravami v uzavřených kontejnerech na mezideponii do Čáslavi,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti AVE Aleš Hampl.

Odtěžení kalů by měla firma dokončit do konce roku 2018, jejich celková likvidace by měla být hotova do roku 2020.

Vytěžit kaly nestačí, je třeba kompletní sanace lokality

Z hlediska historického vývoje vznikla současná ekologická zátěž nazývaná „laguny Ostramo“ ukládáním odpadu z rafinérské výroby zahájené už na konci 19. století. Od roku 1965 tam byl ukládán také odpad z regenerace upotřebených mazacích olejů.

Od konce 70. let bylo zvažováno ukončení provozu z důvodu havarijních úniků látek z lagun a negativního vlivu na životní prostředí. Výroba byla nakonec zastavena v roce 1996 a vzhledem k rozsahu sanačních opatření bylo rozhodnuto o převzetí ekologické zátěže státem pod správou státního podniku Diamo.

Samotným odvozem ropných kalů by však případ „laguny“ rozhodně neměl skončit. Řešit bude třeba sanaci kontaminovaných zemin na dně a podél stěn lagun, jejichž množství se odhaduje téměř na 400 tisíc tun. Na finální variantě se pracuje za společné účasti státních institucí, Moravskoslezského kraje i Statutárního města Ostrava.

O technologiích, které by mohly pomoci snížit obsah škodlivých látek v lagunách, psal Magazín PATRIOT v závěru loňského roku (viz článek ZDE).

V současné době se i nadále jako jediné řešení připouští komplexní dekontaminace celého území lagun zasaženého ropnými látkami s tím, že následně může dojít k jeho postupné obnově. Zabetonování lokality bylo krajskými radními už několikrát odmítnuto.

Sdílejte článek