Sport
09/09/2018 Tomáš Svoboda

Kontinentální pohár: Ostrava se opět ukázala jako metropole světové atletiky

Kontinentální pohár 2018 v Ostravě ovládl výběr atletů Ameriky před obhájci titulu z Evropy.

Tým Ameriky posbíral během dvoudenního klání, které bylo historicky vůbec největší atletickou akcí pořádanou na území Česka, celkem 262 bodů a po právu tak získal jedinečnou trofej, která byla speciálně ke Kontinentálnímu poháru v Ostravě navržena.

Obhájci titulu Evropané se tentokrát museli spokojit s druhým místem a ziskem 233 bodů. Třetí příčku obsadili reprezentanti Asie a Pacifiku (188 b.) a čtvrtá skončila Afrika (142 b.).

Jak v sobotu, tak v neděli do děje zasáhli čeští reprezentanti. Během prvního dne vybojovala šesté místo mílařka Simona Vrzalová a stejnou příčku ve své disciplíně obsadil koulař Tomáš Staněk.

V neděli se předvedl oštěpař Jakub Vadlejch, jehož výkon 84,76 m byl celkově druhý nejlepší, ale podle pohárových pravidel jej dál v pořadí nepustil kolega z týmu Evropy, Thomas Röhler, který hodil ještě dál a soutěž vyhrál. Vadlejch tak nakonec skončil pátý.

Mezi ženami se pak na sedmém místě umístila ostravská rodačka Nikola Ogrodníková, která přiznala, že před domácím publikem chtěla předvést rozhodně lepší výkon. Zabránila jí v tom přemíra motivace.

„Dolehla na mě skvělá atmosféra. Bylo to o dost silnější než na Zlaté tretře. Tohle jsem ještě nezažila,“ uvedla oštěpařka v reakci na povzbuzování vyprodaných tribun Městského stadionu ve Vítkovicích.

Diváci byli po oba dva dny svědky soubojů špičkových atletů. Do Ostravy dorazila taková jména jako Dina Asherová-Smithová, Noah Lyles, Caster Semenyaová, Beatrice Chepkoechová, Dafne Schippersová, Sam Kendricks, Renaud Lavillenie, Caterine Ibargüenová, Ramil Guliyev a další.

Kontinentální pohár v atletice je jednou z nejprestižnějších atletických akcí, organizovaných Mezinárodní federací atletických asociací IAAF. Pořádá se nepravidelně od roku 1977, až do roku 2008 ale nesl název Světový pohár.

V Česku se Kontinentální pohár uskutečnil poprvé právě díky Ostravě. Městský stadion ve Vítkovicích se tak stal hostitelem další významné atletické akce.

Kromě pravidelného konání mítinku Zlatá tretra Ostrava se zde již uskutečnilo mistrovství světa atletů do 17 let (2007) a evropský šampionát atletů do 22 let (2011).

Kontinentální pohár je týmovou soutěží atypického formátu. Koná se jednou za čtyři roky a proti sobě stojí výběry čtyř kontinentů: Evropy, Ameriky, Afriky a společný tým Asie a Oceánie. V každé disciplíně se představí dvě ženy a dva muži za každý tým.

Více o povedené ostravské premiéře v Kontinentálním poháru napoví velká fotogalerie reportéra Magazínu PATRIOT Vladimíra Pryčka.