Nejnovější zprávy: ​Výstava Cirkusová příšera versus Fialoví ďábli připomene brakovou literaturu v předválečné Ostravě Fotogalerie: Kopřivnice zničila Karviné sen o dalším vítězství v řadě

Společnost

Koronavirus: V Moravskoslezském kraji se zpřísňují opatření

​Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) vítá přísnější opatření, která pro Karvinsko a Frýdecko-Místecko v souvislosti s koronavirem začnou platit od úterý.

Ilustrační foto: Archiv

Na obyvatele apeluje, aby je respektovali a byli trpěliví. Stát k opatření přistoupil kvůli vyšší nákaze covidem-19 v Moravskoslezském kraji. Některá opatření, například trvající povinnost nosit roušky při hromadných akcích nad 100 lidí, se týkají celého kraje. Další, maximálně 100 lidí na jednom místě, okresů Karviná a Frýdek-Místek.

Na Frýdecko-Místecku k dnešnímu dni hygienici evidují 394 nakažených. "Já doufám, že lidé budou zodpovědní a budou respektovat přísnější nařízení epidemiologů," řekl primátor Frýdku-Místku Pobucký.

Dodal, že Frýdecko-Místecko sousedí s Karvinskem, kam spousta lidí dojíždí za prací a kde je v dolech ohnisko nákazy. "Jsme úzce propojeni. Proto se situace zhoršuje i u nás. Myslím, že řada lidí chce rozvolňování zbytečně urychlit a pořádat různé akce. Musíme být ale trpěliví a vydržet. Snížení maximálního počtu lidí na jedné akci vítám," řekl.

Náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk (ČSSD) řekl, že znění nových opatření ještě město oficiálně nedostalo a zná je jen z médií. "Zpřísnění některých opatření nebo jejich neuvolnění nás mrzí. Věříme však, že aktuální situaci kolem koronaviru brzy zvládneme. Zároveň bychom chtěli požádat občany, kteří jsou v karanténě, aby ji dodržovali," řekl.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) se k novým opatřením vyjádří odpoledne po zasedání bezpečnostní rady kraje. ČTK oslovila i další představitele měst a obcí v postižených okresech.

V sobotu v zemi přibylo 260 případů covidu-19 a v neděli 305, což byl nejvýraznější přírůstek od 3. dubna. "Směřujeme všechny síly hygieniků do Moravskoslezského kraje, zejména na Karvinsko. Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů," řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na rozdíl od většiny Česka, kde se od středy opatření proti šíření koronaviru zmírní, se na Karvinsku a Frýdecko-Místecku opatření zpřísní, a to už od 30. června do odvolání. Na hromadných akcích venku i ve vnitřních prostorách bude moci být ve stejný čas nejvýše 100 lidí, případně na stadionech 100 lidí v každém sektoru.

Účastníci navíc musí na akcích bez hlediště dodržovat dvoumetrové rozestupy. Maximálně 100 lidí bude moci být také ve stejný čas na koupalištích v postižených regionech. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bude od úterý v restauracích a dalších stravovacích zařízeních možný prodej od 23:00 do 08:00 pouze okénkem.

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních s pobytovými službami budou zakázány návštěvy v postižených okresech.