Společnost
17/12/2015 Jaroslav Baďura

Kostel na Cvilíně má nové dveře a okenice. Unikátní barokní kování je původní

Návštěvníky krnovského vrchu Cvilín, kteří půjdou na půlnoční mši do kostela Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné, nebo jen na procházku, pravděpodobně potěší nové prvky na místním kostele, ale také v jeho okolí.

Kostel, jehož vlastníkem je Provincie Řádu minoritů v ČR, se dočkal dvou nových postranních vstupních dveří na čelní straně a také dřevěných žaluziových okenic v oknech obou věží.

„Dveře jsou replikami. Ty dřívějších, které byly renovovány v 70. letech minulého století, se už opravit nedaly. Použilo se z nich ale kování, mříže, hlavice a klapačky, jež jsou pravděpodobně původními prvky historických barokních dveří,“ uvedla referentka památkové péče Městského úřadu v Krnově Andrea Šírová.

Replika dveří. Foto: MÚ Krnov

Replika dveří. Foto: MÚ Krnov

Při pohledu na věže si pak nelze nevšimnout, že bednění v oknech nahradily dřevěné žaluzie. „Zvuk zvonů se tak šíří do větší dálky, než tomu bylo dřív,“ dodala. Obojí, tedy dveře i žaluziová okna, jsou dílem stolaře Jaroslava Petera z Vraclávku a město Krnov na ně minoritům přispělo částkou 380 tisíc korun.

Novotou rovněž září před kostelem stojící mramorový kříž z roku 1843 a mramorová socha Panny Marie z roku 1848, které jsou v majetku města.

„Oba prvky prošly restaurátorským ošetřením, které kromě jiného zahrnovalo očištění tlakovou vodou, injektáž, základní doplnění plastické modelace, povrchovou úpravu vápenným nátěrem a doplnění atributu Panně Marii Bolestné. Práce provedl restaurátor František Pavúček z Nejdku,“ řekla Andrea Šírová.

Prokouklo také okolí kostela, kde přibyly lavičky a odpadkové koše a také došlo k vyřezání nevhodných dřevin a vyčištění plochy v aleji za vrcholem, ve směru k penzionu Šelenburk. A pokračovat ve zvelebování Cvilína chce město i v příštím roce. V rozpočtu se na něj pamatovalo částkou 300 tisíc korun.

Věž kostela s novými okenicemi. Foto: MÚ Krnov

„Tyto peníze jsou určeny zejména na projektové dokumentace, které by měly umožnit, že vrch Cvilín bude řešen z hlediska projektanta – krajináře. Plánujeme také lepší propojení území Předního a Zadního Cvilínského kopce, instalaci nového mobiliáře a obnovu některých historických stezek,“ uvedl místostarosta Michal Brunclík.

O vánočních svátcích bude stát za to také vstoupit do kostela, kde bude vystaven nový betlém. „Chlév, zvoničku a studnu pro nás vyřezal Jaroslav Peter a figurky, z nichž každá je oblečena do látkových šatů, jsou dovezeny z Itálie. Myslím, že to bude nejkrásnější betlém v Krnově,“ řekl rektor kostela Sebastian Gruca.

Ten zároveň prozradil, že se řádu v těchto dnech podařilo získat dvousettisícový příspěvek od Česko-německého fondu budoucnosti na restaurování původních dochovaných maleb z 18. století.

„V příštím roce tak budeme moct začít s jejich záchranou,“ uzavřel Sebastian Gruca. Prohlídky betlému o vánočních svátcích budou umožněny mimo čas bohoslužeb také ve čtvrtek 24. prosince od 21.00 do 22.30 hodin, v pátek 25. prosince od 9.00 do 11.30 hodin a v sobotu 26. prosince od 14.00 do 17.00 hodin.

Sdílejte článek