Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Byznys

Kraj bude od února přijímat žádosti o dotaci na ekologický kotel

Moravskoslezský kraj začne v únoru přijímat žádosti občanů o dotaci na ekologický kotel. Pro zájemce bude v této výzvě připraveno zhruba 450 milionů korun.

Lidé budou moci získat až 85 procent peněz na nákup nového kotle, v některých městech však může být podpora ještě vyšší – další procenta nákladů na zakoupení kotle přislíbil při splnění podmínek například Ostravanům tamní magistrát, stejně bude postupovat i radnice v Novém Jičíně.

Kraj plánuje zřízení speciální linky, na níž úředníci lidem poradí s nejasnostmi. Zároveň pro žadatele chystá i možnost konzultací na úřadech obcí s rozšířenou působností, řekl náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD). O dotaci bude možné žádat do konce dubna.

Žádosti mohou lidé přinést osobně nebo zaslat poštou na krajský úřad. Formuláře budou k dispozici i na webových stránkách kraje. O dotaci mohou požádat zájemci i zpětně. „Když si někdo už teď vyměnil kotel a splňuje veškeré podmínky, takže může zpětně od 15. července 2015, pokud si dobře schovává účty, o dotaci požádat,“ uvedl Havlík.

Kraj plánuje zavedení informační linky pro žadatele o dotaci. Na čísle 595 622 355 by měla být funkční od 18. prosince. Zároveň mohou lidé se svými dotazy kontaktovat úředníky na emailu kotliky@msk.cz, který by kraj chtěl zprovoznit ještě v tomto měsíci.

Do krajů by z unijních dotací na výměnu neekologických kotlů mělo do roku 2020 plynout zhruba devět miliard korun. Cílem ministerstva životního prostředí je do té doby vyměnit 80.000 až 100.000 kotlů. Moravskoslezský kraj počítá s tím, že by pro obyvatele v regionu mohla být z celkové částky připravena více než miliarda korun.

Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ochraně ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Domácnost může na výměnu kotle získat dotaci až 127.500 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle.

Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti, které budou mít pětiprocentní výhodu.

Právě v Moravskoslezském kraji se v minulosti s projektem obměny neekologických kotlů začalo. Do společného programu Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí bylo investováno 280 milionů korun. Podle Havlíka zatím bylo v regionu z těchto peněz obměněno více než 3000 kotlů.

Kraj stejně jako v minulosti i při chystaném rozdělování dotací počítá s kontrolami v domácnostech. „Určitě jsou kontroly v plánu, dokonce je to jedna z podmínek, kde počítáme s tím, že právě takto se můžeme dostat ke kontrole toho domácího topeniště,“ uvedl Havlík. Podle něj ale kraj při dosavadních kontrolách nezaznamenal závažné nedostatky.