Proměny kraje
02/05/2019 Jan Smekal

Kraj loni navštívily tři miliony turistů. Nejvíce lákaly Dolní Vítkovice

Moravskoslezský kraj je rok od roku stále více navštěvovaný turisty. Loni do něj zavítaly tři miliony lidí.

Většinu tvořili Češi. Ze zahraničních návštěvníků jsou nejvíce zastoupeni Slováci a Poláci, objevují se ale také Číňané.

Dolní Vítkovice, Landek Park, ostravská zoologická zahrada, Trojhalí Karolina, DinoPark Ostrava v Doubravě, hrad Hukvaldy a frýdecký zámek.

To jsou místa, která v předchozím roce nejvíce navštěvovali turisté, kteří zavítali do Moravskoslezského kraje. Dolní oblast Vítkovice se počtem 1,6 milionu lidí stala nejnavštěvovanějším místem v celé republice, pokud by se mezi ně nepočítala ta z Prahy, kam jezdí každý rok tradičně nejvíce turistů.

„Moravskoslezský kraj je jedinečný svou industriální historií. Ať si každý říká, co chce, ale industriální historii a to, že jsme vždycky byli ocelové srdce republiky, to našemu kraji nikdy neodpářeme. Svědčí to o tom, že tady žili šikovní lidé, kteří měli šikovné ruce a dokázali vytvořit krásné věci,“ uvedl David Karčmář, ředitel společnosti Moravian-Silesian Tourism.

„Když děláme výzkum po republice, všude nás vnímají tak, že máme neskutečný potenciál v oblasti industriálu. Jižní Morava je známá hlavně díky vínu, jižní Čechy jsou pověstné rybnikářstvím. Hory máme téměř v každém regionu, ale industriální památky nenajdete nikde jinde než v Moravskoslezském kraji. Svědčí to o tom, že Ostrava a celý kraj byl ocelovým srdcem republiky,“ pokračoval s tím, že proto jsou Dolní Vítkovice tak hodně navštěvované.

Turisté si však dokázali najít cestu i na místa, která jsou poměrně vzdálená od moravskoslezské metropole. „Za zmínku rozhodně stojí hrad Sovinec, který v roce 2018 navštívilo asi šedesát tisíc lidí, což musíme považovat za velice solidní výsledek,“ poznamenal Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro cestovní ruch.

Podle Davida Karčmáře je potřeba ještě zlomit negativní image a povědomí, které mnoho lidí z jiných míst v republice o Ostravě a Moravskoslezském kraji má.

„Všichni očekávají, že to v Moravskoslezském kraji bude vypadat nějak škaredě. Když přijíždějí vlakem z Čech, projíždějí nádhernou krajinou Poodří a říkají si, kdy vypukne to průmyslové peklo, kdy uvidí oblaka škaredého, hustého dýmu. Místo toho projíždějí krásnou krajinou a vítá je Svinov, který vypadá velice reprezentativně,“ poznamenal Karčmář.

„Odtud se dostávají do města a když pak zavítají na Bolt Tower či vyhlídkovou věž Nové radnice, vidí, že Ostrava je zelenější než kterékoli jiné město,“ dodal.

Veliký vzestup zaznamenávají v posledních letech Jeseníky Náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jan Krkoška upozornil na fakt, že od roku 2015 měly největší potenciál růstu v oblasti cestovního ruchu Jeseníky, kde kraj eviduje nárůst o více jak 40 %.

„Když bychom porovnali Beskydy a Jeseníky, tak Beskydy mají už dlouhodobě vytvořenou nějakou infrastrukturu. Historie Beskyd je zkrátka jiná. To Jeseníky měly tu smůlu nebo možná štěstí, že investoři přišli později a začala se tam stavět nová ubytovací zařízení, začaly se vylepšovat penziony, začala se budovat infrastruktura, takže si dovolím tvrdit, že v některých ohledech je infrastruktura modernější než ve zbytku kraje,“ podotkl Karčmář.

„Začíná se krásně budovat Slezská Harta. Můžete ji obkroužit na kole. Atraktivity okolo Slezské Harty jsou už dobře označené. Roste tam kapacita ubytovacích zařízení, takže toto je plus Jeseníků,“ popsal Karčmář s tím, že tato oblast představuje krásný kontrast k Ostravě

„Odevšad slyšíme, že je tady v kraji špatné ovzduší. Na druhou stranu v Jeseníkách a Karlově Studánce je naopak nejčistší vzduch v celé střední Evropě,“ zdůraznil.

Kraj navštěvují i Číňané, byť zatím v něm nezůstávají Moravskoslezský kraj se snaží podporovat turistický ruch také za hranicemi České republiky, a to hlavně v sousedním Polsku a Slovensku.

A čísla dokazují, že nejvíce zahraničních turistů jezdí do kraje právě z těchto států. Za lázeňskou turistikou pak cestují hlavně do Lázní Darkov Arabové. Navíc kraj už začínají navštěvovat i Číňané.

„Kdysi tady Číňané skoro vůbec necestovali. Teď se u nás zastavují při své cestě Evropou a při cestě do Krakova nebo do Olomouce, kde navštěvují hlavně náměstí, ale takřka ihned pokračují dále, takže jejich útrata v Olomouckém kraji je ještě menší než v Moravskoslezském kraji,“ vypočítal David Karčmář.

„Cestují hlavně po památkách UNESCO a my si myslíme, že motivem jejich návštěvy by mohla být zastávka právě v Dolní oblasti Vítkovic představující celoevropský fenomén.“

V České republice je nejnavštěvovanější destinací Praha, kterou navštívilo téměř 8 milionů turistů z celkových 21 milionů, kteří do Česka přijeli.

„Budeme nadále usilovat o to, aby turisté nezůstávali jen v hlavním městě a jezdili do regionů, včetně toho našeho. Máme naplánovány marketingové aktivity, pomocí kterých budeme náš region propagovat. Naším cílem je také zkvalitnění služeb turistům, tak aby u nás byli spokojení a celková návštěvnost kraje i nadále rostla, “ uzavřel náměstek Krkoška.

Sdílejte článek