Proměny kraje
21/03/2022 Petr Sobol

Kraj podpoří rozvoj venkova. Přispěje téměř na stovku projektů

Moravskoslezský kraj rozdělí obcím do pěti tisíc obyvatel přes 26 milionů korun.

V letošním roce kraj přispěje na celkem 97 projektů, jako jsou rekonstrukce silnic, škol nebo veřejného osvětlení. Nově si letos obce mohly požádat i o dotaci na nákup senzorů internetu věcí, tedy na hlukoměry, meteostanice nebo třeba senzory kvality vzduchu.

„Venkovské oblasti podporujeme dlouhodobě. Od roku 2004 si obce do pěti tisíc obyvatel a svazky obcí mohou požádat o příspěvek, který jim má pomoci zlepšit životní úroveň nebo zpříjemnit prostředí. Těší nás, že je mezi obcemi o krajskou podporu tak vysoký zájem, i proto jsme letos alokaci pro tento program oproti původnímu plánu navýšili. Na 97 projektů půjde z krajského rozpočtu 26,3 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a vyčíslil, že v rámci programu Podpora obnovy a rozvoje venkova už Moravskoslezský kraj celkově podpořil zhruba 1500 projektů, na které přispěl skoro 446 milionů korun.

„Víme, že najít prostředky na podobné projekty je v rámci rozpočtů obzvláště malých obcí velmi obtížné. Proto je pro nás podpora venkova velmi důležitá. Chceme také reagovat na dynamický vývoj technologií, a tak si letos mohly nově obce požádat kromě peněz na rozvoj infrastruktury i o dotace na senzory internetu věcí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Krkoška s tím, že krajské peníze mohou svazky obcí využít také na odborníky, kteří se zaměřují na zlepšování komunitního života na venkově.

Krajští zastupitelé schválili příspěvek na 97 projektů. „Například Litultovice, Libhošť, Staré Heřminovy nebo Osoblaha získaly dotaci na opravy silnic. Nové chodníky budou mít v Tiché, Neplachovicích a třeba Slezských Rudolticích. Děti v Metylovicích se mohou těšit na zrekonstruované a rozšířené hřiště, opravami projdou školy v Trnávce, Milíkově nebo například Skotnici,“ vyjmenoval Krkoška s tím, že dotaci na senzory internetu věcí získaly například obce Štramberk, Třanovice nebo Ropice.

Sdílejte článek