Nejnovější zprávy: Neskutečná láska legendárních sportovců. Zátopkovi by dnes oslavili 98. narozeniny Ostrava dnes hostí Pardubice. Rozdrolí Baník soupeře jako perník?

Proměny kraje

Kraj přidá do sbírky obětem z Bohumína 1 850 000 korun

​Celých jeden milion a osm set padesát tisíc korun vloží Moravskoslezský kraj do veřejné sbírky, kterou vyhlásil, aby pomohl zmírnit následky tragického požáru panelového domu v Bohumíně v sobotu 8. srpna.

Foto: Archiv

Zmíněný vklad jednohlasně odsouhlasili zastupitelé kraje na svém posledním jednání před krajskými volbami.

Požár, který vznikl v 11. patře domu v Nerudově ulici, si vyžádal celkem jedenáct lidských životů. Šest lidí uhořelo a pět lidí zemřelo poté, co v zoufalství vyskočili z okna.

Samotná sbírka, kterou kraj vyhlásil, potrvá ještě do konce září. Úředníci kraje poté rozdělí vybrané peníze podle přesných pravidel, které nastaví nově ustavená správní rada sbírky. K půlnoci 2. září byl celkový stav účtu veřejné sbírky 693 862 korun.

Tato pomoc snad trošku pomůže zmírnit bolest a utrpení zraněných a pozůstalých

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák řekl, že podobné tragédie každého člověka vždy nesmírně zasáhne.

„Děkuji všem, kteří se rozhodli do sbírky přispět. Tato materiální pomoc snad alespoň trošku pomůže zmírnit bolest a utrpení, které prožívají lidé, které tento tragický požár nejvíce postihl,“ řekl hejtman a dodal, že správní radu veřejné sbírky tvoří zástupci kraje, města Bohumín a hasičského sboru.

Kraj tak do své sbírky přidal za každého z jedenácti zemřelých 100 tisíc korun a za každého zraněného 50 tisíc korun. Mezi patnáct zraněných se počítají lidé, kteří byli kvůli požáru hospitalizováni v nemocnici nebo je na místě požáru ošetřili záchranáři.

Výše podílů bude odstupňována podle míry a závažnosti zranění

Krajští úředníci předpokládají, že většinu ve veřejné sbírce vybraných peněz dostanou pozůstalí po obětech tragédie a zranění při požáru. U zraněných bude výše obnosu odstupňována podle míry a závažnosti zranění.

Podíl získá také město Bohumín, které je podle krajských úředníků znalé místních poměrů a zajistí tak co nejlépe cílenou pomoc.