Nejnovější zprávy: Návrat po 21 letech. Národní divadlo moravskoslezské uvede Smetanovu Hubičku Srdcem Ostravák. Limity jsou jen v hlavě, říká Tomáš Budník

Společnost

Kraj přišel o nejvíc obyvatel v republice. Nejspíš za to mohl covid

​V Moravskoslezskému kraji ubylo v letošním prvním pololetí 3446 obyvatel, nejvíce v Česku. Za úbytek může zejména vyšší úmrtnost zřejmě v důsledku koronavirové epidemie

Na konci června žilo v Moravskoslezském kraji více než 1,1 milionů lidí. Foto: Beáta Kapošváry

V kraji zemřelo o 3277 lidí více, než se v něm narodilo. O 169 obyvatel pak kraj přišel kvůli migraci. Na konci června žilo v kraji 1,189.388 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Úbytek obyvatel je srovnatelný s loňským prvním pololetím, kdy kraj přišel o 3521 lidí. Jde tak za první pololetí o druhý největší úbytek od vzniku Moravskoslezského kraje v roce 2000. Loni se ale na úbytku více podílela migrace, kvůli níž kraj přišel o 2188 obyvatel. Letos se naopak do poloviny okresů - na Frýdecko-Místecko, Novojičínsko a Opavsko - přistěhovalo více lidí, než se vystěhovalo. Nejvíce obyvatel (465) tak získal okres Frýdek-Místek.

Kvůli vyšší úmrtnosti ale ve výsledku většina okresů o obyvatele přišla, pouze okres Nový Jičín díky migraci zaznamenal celkově přírůstek 40 lidí. V celém Moravskoslezském kraji se v prvním pololetí narodilo 5869 dětí a zemřelo tam 9146 lidí. Počet narozených dětí byl o 118 vyšší než v loňském roce. Počet zemřelých byl však vyšší o 2062. Počet zemřelých o stovky převýšil počet narozených dětí ve všech okresech kraje.

O nejvíce obyvatel v prvním pololetí přišly okresy Ostrava-město, kde činil úbytek 1542 lidí, a Karviná (1317 lidí). Kromě vyšší úmrtnosti na tom hlavně na Ostravsku mělo velký podíl i stěhování.

Počet obyvatel celé republiky se v prvním pololetí zvýšil, a to o 1165 na 10,702.942 lidí. Za přírůstek ale může výhradně zahraniční migrace, protože v zemi více lidé zemřelo, než se narodilo.