Společnost
03/04/2020 Petr Broulík

Kraj určil místa pro azyl nakažených seniorů. Lázně Klimkovice, Darkov a nemocnice Bílovec

​Lázně Darkov, lázně Klimkovice a nemocnice v Bílovci se stanou v případě nutnosti azylem pro seniory ohrožené koronavirem.

V bílovické nemocnici budou končit pacienti se středním stupněm nákazy a nemocnice by měla pojmout až sto takových případných pacientů.

Dalším takovým zařízením by měly být lázně Darkov, kde by končili nemocní Covid-19 bez příznaků a ti, kteří jsou v karanténě. V Klimkovicích pak má kraj možnost využít pro takto postižené seniory dalších až 450 lůžek.

„Samozřejmě to není jen o počtu lůžek, ale také o odpovídajícím personálu,“ řekl hejtman Ivo Vondrák. Dodal, že se však v některých místech a městech proti vyčlenění těchto zařízení pro seniory nemocné Covid-19 začali stavět velmi negativně jejich obyvatelé.

„Chci, aby si tito lidé uvědomili, že se jedná o staré lidi přímo ohrožené na životě a že je naší povinností jim pomoci. Jedná se navíc o opatření a zařízení, které jsou na odpovídající úrovni a je navýsost vhodné, abychom pomoc seniorům takto pojímali,“ prohlásil hejtman.

Podobné odmítavé reakce vůči umisťování seniorů a obavy z nich pokládá až za podivné. „Když si vezmete, kolik desítek tisíc obyvatel má ostravský obvod Poruba, je tam celá fakultní nemocnice s infekcí a nikomu to nevadí, tak nechápu, proč by to mělo vadit obyvatelům Bílovce. A hlavně připomínám - jde skutečně o životy starých lidí,“ upozornil hejtman Moravskoslezského kraje.

Bílovecká nemocnice je podle něho standardní a vybavená a může poskytnout odpovídající péči pro koronavirem nemocné seniory.

„Musíme ale pacienty této nemocnice přestěhovat, k tomu využijeme opět naší nemocnice v Orlové. Poté budeme moci do Bílovce vozit nemocné seniory. Darkov je na tom dokonce lépe, tam je možné nemocné seniory vozit ihned. Zatím však ještě vše dojednáváme. Pro lázně Darkov může taková péče o seniory být podle jejich ohlasů na sociálních sítích v této krizové situaci i docela zajímavý náhradní program,“ řekl hejtman.

Hejtman včera po jednání krizového štábu Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák oznámil, že v kraji je dnes 322 nakažených. „Dobrou zprávou je, že nám poklesl koeficient reprodukce nákazy na 1,21, to znamená, že jeden nakažený koronavirem nakazí průměrně dalších 1,21 lidí. Za den nám přibude průměrně 15 až 20 nových nemocných, což jsou při srovnání počtu odběru optimistická čísla. Ovšem zjišťujeme, že někteří nemocní infekci rozváží. Takže nikam nejezděte, necestujte, omezte cestování třeba k příbuzným, a zůstaňte doma. Máme proti sobě opravdu zákeřný, vysoce nakažlivý virus a nechceme tady mít situaci jako v Itálii nebo ve Španělsku,“ řekl zejména před následujícím víkendem, kdy výletníci minulý víkend například zablokovali auty beskydskou obec Morávka.

Ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Švrčinová řekla, že i přes pozitivně setrvalý stav nákazy museli hygienici bohužel řešit případ domova důchodců IRIS. Vykreslila také termín „cestování“ nákazy na případu prodavače pozitivního na Covid-19, který pracoval v jednom velkém specializovaném centru.

„A pravděpodobně tím, jak za ním jezdili klienti z různých míst, tak se nám v tomto případě nákaza dostala do čtyř oblastí kraje,“ upozornila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Pro Magazín PATRIOT sdělila, že větší počet uzdravených pacientů hygienici předpokládají už zřejmě příští týden. „Už od středy a čtvrtka máme u pěti až šesti čekatelů, kteří byli pozitivní na nemoc, jeden kontrolní, na nákazu negativní test. O víkendu nebo po něm půjdou na druhý kontrolní test. Pokud i ten dopadne dobře, mohli by se tito lid objevit v zelených číslech,“ řekla hlavní hygienička.

Hejtman také řekl, že v kraji začne takzvaná chytrá karanténa a to zřejmě hned poté, co se otestuje v Jihomoravském kraji. Kraj také hledá ubytovnu nebo pronájem objektu, kam by umístil případné nemocné, kteří nemají přístřeší nebo byli vykázáni například kvůli násilným činům z domovů.

„Horší případ je u bezdomovců, toto se snažíme řešit s magistrátem města Ostravy. Hledáme pro ně prostor,“ řekl hejtman.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka řekl, že navrátilci z ciziny se budou vracet do země až do velikonoc a zatím jich z asi tisícovky přijelo do kraje na 250. „Kdo z nich nemá kde bydlet, tak mu můžeme zajistit ubytování na dobu čtrnáct dní. Zatím jsme nikoho takto nemuseli ubytovat. Nikomu ale nedáváme žádné byty, jak se objevuje v některých informacích,“ upozornil Jakub Unucka.

Náměstek hejtmana Jiří Navrátil uvedl že kraj kvůli případné nákaze mezi bezdomovci posílí své lidi v terénu, kteří budou poskytovat bezdomovcům terénní program.

„Tedy upozorňovat bezdomovce na nutnost hygieny a v případě, že zjistíme, že mají jakékoliv příznaky, budeme žádat o spolupráci krajskou hygienu. Návazně na to bychom tyto osoby umisťovali do náhradního ubytování po dobu čtrnácti dní karantény,“ řekl Jiří Navrátil.

Krajský hejtman také oznámil, že počínaje dneškem, vypisuje čtvrté kolo objednávkového systému na ochranné pomůcky. Ovšem oznámil i změny tohoto „kola“.

„Stomatologická komora i komora lékárníků si vymohla, že bude své lidi zásobovat sama, proto vyzývám lékárníky a stomatology, aby se do našeho objednávkového systému už neevidovali. Naopak rozšiřujeme tento systém o možnost objednání pohřební služby pro případně zemřelé na koronavirus,“ řekl Ivo Vondrák.

Dodal, že v kraji začne i alternativní výzkum ve spolupráci s vědcem Otmarem Šerým. „Je to spíše zajímavost. Domluvili jsme se s profesorem Šerým na jakémsi projektu využití i jiného systému sběru pozitivních vzorků a to z hlenů.

„Tento způsob se musí ale nejdříve analyzovat. Proto příští týden od pondělí do středy proběhne experiment, který by nám mohl pomoci řešit problém v nedostatku štětečků pro testování lidí,“ řekl Ivo Vondrák.

Sdílejte článek