Proměny kraje
29/05/2019 ČTK

Krajské organizace mají zastavit exekuce vůči nezletilým

Příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje musí zastavit případné exekuce vůči nezletilým a tyto dluhy odepsat.

Rozhodli o tom krajští radní. Stejný postup doporučili i všem obchodním korporacím, v nichž má kraj majetkovou účast. Novináře o tom informovala mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) pak v dopise vyzval představitele měst a obcí, aby iniciativu kraje podpořili a dětské exekuce zastavili.

Vláda počátkem května podpořila poslanecký návrh novely občanského zákoníku, který počítá s tím, že by dluhy dětí do 15 let měly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či člověka, který je má v péči. Předlohu připravili poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců.

Moravskoslezští radní se podle mluvčí domnívají, že exekuce nezletilých, tedy lidí mladších 18 let, nejsou fér a je nutné je zastavit.

Podle Birklenové v Moravskoslezském kraji eviduje exekutorská komora 176 dětských dlužníků. Kromě exekucí vedených soudními exekutory však mohou dluhy po nezletilých vymáhat i jiné subjekty, mezi nimi i obce nebo organizace územních samosprávných celků, tedy měst a krajů.

"Dluhy, o kterých malí dlužníci mnohdy ani nevědí a časem narostou do obřích rozměrů, vznikají nejčastěji na pokutách za jízdu načerno, na poplatcích za komunální odpad, v nemocnicích a jiných institucích. Jsou to také dluhy z nájmu nebo z knihovny, nezaplacené faktury mobilnímu operátorovi," uvedl hejtman Vondrák.

Podle něj například krajská Nemocnice ve Frýdku-Místku eviduje dluh u pětileté holčičky, který souvisí s nezaplacením regulačních poplatků. "Nemocnice dluh sice po dívence nevymáhá, ale potvrzuje to v praxi běžnou věc - věřitel drží dluh u ledu, a když dítě dosáhne 18 let, začne ho po již dospělém dlužníkovi vymáhat i s úroky," podotkl Vondrák.

Chystaná novela občanského zákoníku má reagovat na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství.

Vláda s novelou souhlasila i přesto, že ministerstva školství a spravedlnosti původně návrh odmítla. Ministerstvo spravedlnosti upozornilo na to, že návrh může vést k neodpovědnému jednání dětí s vědomím, že riziko vždy ponese jejich rodič.

Sdílejte článek