Fenomén
Colours of Ostrava
Trochu jako v seriálu Sanitka. Namísto třinácti „dvanáctsettrojek“, uhánějících v populárním seriálu se zapnutými houkačkami na místo leteckého neštěstí, však na dvoře ředitelství Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje u Avion Shopping Parku stálo poměrně klidně třináct nových naleštěných dodávek s dokonalou výbavou pro záchranu lidí. Ovšem značky Mercedes.
Záchranáři z řady míst v Moravskoslezském kraji v prostorách ředitelství ZZS MSK v Ostravě slavnostně převzali třináct nových sanitních speciálních zásahových automobilů, které budou využívat při péči o své pacienty. Pět vozů má motor s pohonem 2 krát 2 pro městský provoz, osm dalších vozidel má takzvanou zvýšenou průchodností terénem s náhonem na všechna čtyři kola.
Vozy mají defibrilátory, ventilátory, odsávačky, perfuzory, schodolez i nosítka
Sanitní speciály jsou už plně vybaveny zdravotnickou a přístrojovou technikou. Součástí dodávky jsou defibrilátory, plicní ventilátory, odsávačky, lineární dávkovače a perfuzory, scoop rám, schodolez a nosítka. Přístrojové vybavení jednoho nového vozidla se pohybuje v hodnotě více než jednoho a půl milionu korun. „Vozidla jsou plně vybavená moderními zdravotnickými přístroji tak, aby měli záchranáři při zásazích vše potřebné a na špičkové úrovni,“ řekl ředitel ZZS MSK David Holeš.
Ve vytíženosti posádek a počtu zásahů se Moravskoslezský kraj řadí na přední příčky ve srovnání s dalšími kraji České republiky. „Pravidelná obnova zásahové techniky zdravotnické záchranné služby je tedy velmi důležitá, protože našim pacientům chceme poskytovat zdravotní péči na nejvyšší možné úrovni. Udržovat vozový park v perfektním stavu pro nás znamená nutnost každoroční obměny části prvosledových vozidel,“ dodal Holeš.
Obnova vozového parku ZZS MSK v celkové hodnotě 71 milionů korun byla financována z několika zdrojů: největší část financí poskytl zřizovatel, tedy Moravskoslezský kraj, a to částku 64 milionů. Částku ve výši téměř pěti milionů uhradil Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Půl milionem přispělo na vozidla město Opava. Zbytek, 1 436 466 korun, uhradila Zdravotnická záchranná služba ze svých investičních prostředků.
Hejtman: Budu rád, když sanitky najedou co nejméně
Klíče od nových vozů předal záchranářům hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. Ten připomněl, že Moravskoslezský kraj dal loni na provoz krajské záchranné služby 825 milionů. „Naše záchranka je jedna z největších v zemi a v krizových situacích, jakou byly loni zářijové povodně, se ukazuje, že kvalitní technika, přístroje a zázemí jsou klíčové,“ řekl hejtman.
Foto: Petr Broulík
Osm sanitek má vybavení pro odlehlejší části kraje, jako jsou Bruntálsko a Krnovsko. „A technické schopnosti vozů zajistí, že zdravotníci budou moci plnit dojezdové časy a občanům se dostane pomoc včas a ve chvílích, kdy ji budou potřebovat,“ řekl hejtman a popřál záchranářům s novými vozy spoustu šťastných kilometrů. „Asi to není vhodné v této chvíli říci, ale byl bych rád, aby ta auta, která dnes předáváme, měla co nejméně najetých kilometrů. A pokud možno, co nejméně výjezdů,“ uvedl Bělica.
Když slavnostní předání sanitních vozů skončilo, rozjela se nová vozidla ihned do svých domovských stanovišť, kterými jsou Bruntál, Rýmařov, Opava, Vítkov, Fulnek, Kopřivnice, Ostrava, Frýdek-Místek, Nošovice, Třinec, Karviná a Havířov.