Společnost
06/01/2016 ČTK

Kramný si rozsudek vyslechne ve čtvrtek, žalobce navrhuje 30 let

Soudkyně ostravského krajského soudu vynese ve čtvrtek po poledni rozsudek v případu Petra Kramného obžalovaného z vraždy manželky a dcery o dovolené v Egyptě. Státní zástupce Vít Legerský pro něj žádá třicetiletý trest.

Žalobce je přesvědčen, že Kramný zabíjel pomocí elektrického proudu. Naopak Kramného obhájkyně Eva Rejžková tvrdí, že je nevinen, a požaduje zproštění obžaloby.

Matka s dcerou zemřely v červenci 2013 v Egyptě. Tamní policie nikoho neobvinila, Kramný po třech měsících od činu mohl zemi opustit. Podle egyptských úřadů Češky zemřely na následky dehydratace, popřípadě otravy.

Žádný jed ale tamní experti nenašli. Těla po převozu do České republiky pitvali ještě znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem. Kramný byl obviněn z dvojnásobné vraždy předloni v únoru. Soud ho následně poslal do vazby, v níž už je tedy téměř dva roky.

Klíčové pro rozhodnutí soudu tak budou znalecké posudky. Ty, které vypracovali ostravští experti, tvrdí, že příčinou úmrtí byla elektřina. Naopak posudek, který soudu předložila Rejžková, se přiklání k verzi, že šlo o úmrtí v důsledku dehydratace. Její příčinou prý mohla být otrava.

Soudkyně si proto nechala vypracovat revizní znalecký posudek, který dodali pracovníci znaleckého ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích. Podle něj zabíjel elektrický proud a otravu lze vyloučit. Znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců obhajoby to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení. „Máme tady podle našeho závěru jednoznačný úraz elektrickým proudem,“ řekl.

Žalobce Legerský v závěreční řeči uvedl, že podle něj Kramný nejel do Egypta pevně rozhodnutý vraždit. Na dovolenou se ale podle něj vydal s pocity zmaru z manželství, které nefungovalo tak, jak si představoval, a s myšlenkami na rozšířenou sebevraždu. „Měl dostatek času na přípravu i provedení útoku. Jeho záměr usmrtit směřoval k oběma poškozeným, jak vůči manželce, tak dceři,“ řekl Legerský. Pak podle něj Kramný nenašel odvahu zabít i sebe.

Podle Rejžkové se Kramný na smrti manželky a dcery nijak nepodílel a nijak mu to nebylo prokázáno. V závěrečné řeči, která trvala asi tři hodiny, uvedla, že důkazy mluví pro nevinu obžalovaného.“Obžaloba nepředložila žádný přímý důkaz a důkazní nouzi nahradil státní zástupce znaleckými posudky,“ tvrdila Rejžková.

Kramný vinu od začátku odmítá. „Jsem nevinný člověk, který se chce dozvědět, co způsobilo úmrtí manželky a dcery,“ řekl ve své závěrečné řeči. Elektrický proud jako příčinu smrti označil za nesmysl.

Sdílejte článek