Nejnovější zprávy: V Karviné ještě letos vznikne nový sportovní areál ​Příští sezona bude pro opavský basketbal výzvou, říká Dušan Štěnička

Proměny kraje

​Krnov má nové Turistické informační centrum. V domě s voňavým příběhem

Švec, perníkář i Supraphon. V krnovském domě z 16. století teď sídlí Turistické informační centrum

Foto: Pavel Siuda

Dům s voňavým příběhem slouží od dnešního dne jako Turistické informační centrum města Krnova. Renesanční měšťanský dům v těsném sousedství krnovského podloubí je součástí nejstarší zástavby centra města.

Objekt na Hobzíkově ulici mají místní spojen s prodejnou gramodesek, která zde fungovala po desetiletí pod hlavičkou Supraphonu. Historikům se však podařilo vypátrat předchozí majitele tři staletí nazpět.

Při hledání jim pomohly zachované trhové registry – úřední knihy, do nichž se zapisovaly převody nemovitostí. Nejstarší záznam se dochoval z roku 1723.

„Knihy obsahovaly nejen údaje, kde se dům nachází nebo kdo od koho dům koupil, ale také soupis vybavení, pokud ho prodávající v domě zanechal,“ uvedla vedoucí Turistického informačního centra Markéta Mintálová.

Dům měl várečné právo. V seznamech zanechaného vybavení se objevují pivní sudy, nábytek k provozování výčepu a prodejní lávka.

Měšťanský dům č. 166 měnil majitele v průběhu staletí několikrát. Sídlil v něm švec Elias Jakob Panetius, ale také mlynář nebo krnovský radní. Při rekonstrukci domu na nové sídlo informačního centra však nové nájemce zaujalo období, kdy v domě žil krnovský perníkář Franz Gross.

Dům koupil v roce 1805. „V přízemí měl klenutou spodní síň s přilehlou komorou, další pokoj s klenutým stropem a velkou světnici s prostorou kuchyní. V ní stála chlebová pec využívaná k pečení perníků,“ popisuje dispozice domu Markéta Mintálová. Právě pekařskou tradici se rozhodli v Krnově s otevřením nového Turistického informačního centra připomenout.

Cech pekařů a perníkářů v Krnově patřil k nejstarším. První dochovaná zmínka pochází již z roku 1371. Tímto letopočtem je datován opis statutů cechu, který měl tehdy dostat. Perníkáři do českých zemí přišli ve 14. století z Norimberka. Historie perníku však sahá až do starověku.

Připravován byl pro stoly egyptských faraonů a pochutnávali si na něm i ve starém Římě. Perníčky mohou nyní ochutnat i návštěvníci Turistického informačního centra. Město oslovilo u příležitosti otevření zrekonstruovaného domu perníkářku z Hradce nad Moravicí a nechalo napéct sladké suvenýry ve tvaru krnovského znaku, radnice, kostela svatého Martina, poutního místa Cvilín nebo rozhledny.

Ve vitrínách se suvenýry, pohlednicemi a perníky najdou turisté také láhve s krnovským likérem. Ten v informačním centru nabízejí již několik let a stejně jako u perníčků se inspirovali v historii města. „Máme bylinný likér, který jsme nechali připravit v likérce v Bělé pod Pradědem na způsob původního krnovského likéru Altvater, který se ve městě vyráběl v likérce Gessler,“ upřesnila Mintálová.

"Krnov si nové informační centrum zasloužil. Od dnešního dne turisté budou moci čerpat informace v nových prostorách. Věřím že to přinese celou řadu spokojených turistů, našich občanů, ale také spokojených zaměstnanců turistického informačního centra," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, který se zúčastnil slavnostního otevření centra.

Turistické informační centrum vyhledá ročně 45 tisíc zájemců o radu, mapku města, pohlednice, suvenýry nebo další služby. Tisícovka z nich jsou turisté ze zahraničí. Informační centrum nabízí prodej vstupenek na kulturní akce v Krnově a v celé České republice, půjčovnu koloběžek, elektrokol, trekových holí, šachových figurek nebo vrhacích disků na discgolfové hřiště.