Společnost
25/04/2017 Admin PATRIOT

Kulturní dům Lučina v Havířově ožije – stane se z něj komunitní centrum

Nový projekt pro využití prázdného kulturního domu Lučina v Havířově dnes představili zástupci společnosti RESIDOMO za podpory primátorky města Jany Feberové a náměstkyně Aleny Zedníkové.

Zástupci společnosti RESIDOMO dnes v prostorách kulturního domu Lučina V Havířově představili své plány a vize pro využití Lučiny, kde v následujících měsících vyroste komunitní centrum nejen pro seniory. Kromě toho uvedli další ze svých společensky odpovědných projektů, a to založení nadačního fondu.

Komunitní centrum otevře v říjnu 

V prostorách kulturního domu vznikne v následujících měsících komunitní centrum pro občany města, které bude společnost provozovat ve stejném duchu jako komunitní centrum Archa v Ostravě Porubě, které má tři stovky stálých členů a každý den pro ně připravený program.

Otevření komunitního centra je jednou z reakcí na závazek, který si společnost k Moravskoslezskému kraji uložila, a to, že za něj bude ve světě vystupovat, propagovat ho a uvnitř působit jako odpovědný občan.

„Moje vize a vize našich kolegů je, aby tento prostor, kde nyní všechno vzniká, byl prostorem, kde se budou setkávat různé generace, aby se tady setkávali jak staří, tak mladí. Aby se tady setkávali jak sociálně potřební, tak ekonomicky soběstační. Jak zdraví lidé, tak i zdravotně handicapovaní, protože to komunitu utváří,“ přeje si Martin Ráž, jednatel společnosti, který má z dřívějška i osobní zkušenost se založením komunitního centra.

Učebna. Vizualizace: RESIDOMO

Učebna. Vizualizace: RESIDOMO

Kromě místa, které využijí senioři, bude společnost v dalším patře budovy nabízet nebytové prostory pro malé podnikatele a start-upy a vyhrazuje prostor také pro činnost neziskových organizací, což už nyní vzbuzuje zájem.

„Oživení Lučiny velmi vítám a oceňuji. Rád bych také využil kancelářské prostor jako zázemí pro náš sportovní klub. Jako nezisková organizace si totiž komerční nájem nemůžeme dovolit, přestože administrativní zázemí akutně potřebujeme,“ říká Martin Kučera z Handicap sport clubu Havířov.

Komunitní centrum se tak veřejnosti otevře 1. října letošního roku. Podnikatelé, start-upisti a neziskové organizace by pak prostory mohli zaplnit v příštím roce.

Takto by měla vypadat recepce. Vizualizace: RESIDOMO

Takto by měla vypadat recepce. Vizualizace: RESIDOMO

 

„Přála bych si, aby se vám povedlo zaplnit tyto prázdné prostory a přilákat na toto místo další seniory. Byla bych také ráda, kdyby se vám i díky nadačnímu fondu podařilo přilákat malé podnikatele nejen do tohoto objektu, ale také do prázdných výloh na Hlavní třídě,“ vyjádřila svou podporu a přání primátorka Havířova Jana Feberová, kterou doplnila také náměstkyně pro sociální rozvoj Alena Zedníková.

„Kluby jsou v Havířově hodně navštěvované a velmi aktivní. Stále si ale myslím, že je spousta lidí, kteří nikde nechodí. Toto místo by je mohlo přilákat. Stejně tak vím, že i maminky s dětmi mají místa, kde se scházejí, tak proč k tomu nepřidat něco dalšího,“ říká Zedníková.

Prostory, které se dříve využívaly jako restaurace, prodejna s textilem a jinými věcmi nebo jako callcentrum, tak získají nové využití v oblasti společenské odpovědnosti, do které se RESIDOMO zapojuje také s nově založeným nadačním fondem.

„Jsem rád, že můžeme otevřít i tento nadační fond, jehož účelem je podporovat projekty nejen našich nájemníků, ale i dalších lidí z veřejnosti našeho regionu,“ představuje myšlenku investiční ředitel firmy Stan Kubáček.

Nadační fond podpoří městské komunity, ochranu životního prostředí i regionální podnikatele

Na pilíře odpovědnosti, které si společnost stanovila pro rok 2017, vyčlenila 4,5 milionů korun, které chce rozdělit mezi nejrůznější potřebné projekty. V rámci této částky spouští 1. května veřejnou soutěž, kde se mohou žadatelé se svými projekty ucházet o příspěvek.

„O příspěvek si mohou žádat prostřednictvím jednoduchého formuláře. V tom by měli napsat, jak příspěvek využijí a projekt popsat a poslat nám. My vybereme nejzajímavější projekty, o kterých se bude dále hlasovat na našich webových stránkách. Projekty, které získají největší podporu veřejnosti, získají náš příspěvek,“ vysvětluje mluvčí společnosti RESIDOMO Kateřina Piechowicz, která má na starosti právě také projekty společenské odpovědnosti.

Nadační fond postavili na třech základních pilířích. Prvním z nich je podpora městských komunit a aktivit, které budují dobré sousedské vztahy nebo se starají o volnočasové aktivity seniorů, děti i rodin. Druhý pilíř představuje ochranu životního prostředí a podporu pro skupiny a jednotlivce, kterým prostředí, ve kterém žijí, není lhostejné, a chtějí se zasadit o jeho zlepšení.

Třetí a poslední pilíř se zaměřuje na drobné podnikatele, kteří doplácejí na výstavbu velkých nákupních středisek v Havířově, Karviné i okolních městech. „Pro tyto podnikatele máme speciální program, mimo jiné podnikatelskou akademii, kde jim dáváme potřebné informace, které když dobře zužitkují a napíší zajímavý podnikatelský projekt, tak od nás mohou získat dotaci,“ říká Piechowicz.

Martina Kotulová

Sdílejte článek