Nejnovější zprávy: Bohumínský žhář rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí Sundejte roušky, hygienici kromě okresu FM zmírnili opatření

Politika

Laguny Ostramo: Strana zelených zveřejnila kompletní smlouvy a ceny

Část z ostravských kalů skončila na skládce nedaleko polských Katowic. Polsko se kvůli tomu dokonce obrátilo na Evropskou komisi, která situaci nyní řeší. Likvidace odpadů po chemičce Ostramo přitom měla být hotova už před několika lety.

Kromě Katowic je skládkou nebezpečných odpadů ohrožen i Vratimov. I tam skončila část kalů z ostravských lagun na nepovolené skládce dokonce v zátopové oblasti.

„Podal jsem před dvěma týdny trestní oznámení. Policie musí prokázat, komu kaly patří a kdo je za jejich likvidaci odpovědný,“ prohlásil ve čtvrtek předseda ostravské Strany zelených Jiří Klega.

Před rokem, v únoru 2015, podepsal Státní podnik Diamo smlouvu se společností Geosan group, AVE CZ odpadové hospodářství, A.S.A a dalšími firmami smlouvu o realizaci nápravných opatření, která měla vést k odstranění staré ekologické zátěže skládky odpadů státního podniku Diamo, tj. lagun Ostramo v Ostravě – Mariánských horách (konkrétně laguny R1, R2 a R3).

Celková cena za sanace byla vyčíslena na 871.556.000 Kč bez DPH. Cena za vytěžení a odstranění nadbilančních kalů za areálu lagun vč. dopravy a případného dočasného uložení na mezideponii činí kolem 4000 Kč bez DPH za každou tunu.

Zelení přinášejí kompletní smlouvy mezi Státním podnikem Diamo, odštěpným závodem Odra z Ostravy-Vítkovic a firmami, které mají zajistit ekologickou likvidaci kalů z roku 2015. Do smluv lze nahlédnout zde: http://ostrava.zeleni.cz/laguny-ostramo-sz-zverejnila-kompletni-smlouvy-a-ceny/