Kultura
08/04/2018 ČTK

Landek nabízí nové exponáty na povrchu i v podzemí

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích nabízí v letošní turistické sezoně nové exponáty na povrchu i v podzemní expozici.

V areálu industriálních Dolních Vítovic se zase otevře nová půjčovnu elektrokol, přibude tam socha instalovaná do kašny i další lavičky pro odpočinek návštěvníků, řekla mluvčí obou institucí Pavlína Copková.

"V průběhu letošní zimy prošla celá důlní expozice Landek Parku náročnou obnovou, během které došlo k výměně. V úseku dlouhém 120 metrů jsme nechali vyměnit důlní výztuže. Průvodci obohatili svůj výklad o seznámení návštěvníků s dalšími speciálními důlními činnostmi, které se týkají ražení důlních chodeb včetně odstřelu horniny," řekla.

Kromě provozu hřeblového dopravníku, který se využíval na přepravu uhlí, mohou návštěvníci vidět v provozu důlní pluh. Kvůli opravě a údržbě byl delší dobu odstaven.

"Venkovní expozici důlní techniky jsme obohatili o speciální důlní vozy na přepravu uhlí, používané dříve na Dole Paskov, a o speciální stroj na opravu důlní tratě s originální důlní lokomotivou," řekla mluvčí.

V areálu Dolních Vítkovic zase vznikne půjčovna elektrokol. "Zvyšujeme také komfort návštěvníků. Nově osadíme odpadkové koše, vzniknou další místa k venkovnímu posezení s lavičkami," řekla Copková a dodala, že areál bývalého Dolu Hlubina bude zdobit i socha osazená do původní kašny.

Sdílejte článek