Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Sport

Leden 1937: Vítkovice v prvním ligovém utkání zaskočily Spartu!

Magazín PATRIOT a HC VÍTKOVICE RIDERA připravili seriál, který připomene některé slavné okamžiky z devadesátileté historie klubu.

Neděle 3. ledna 1937, posilové tramvajové vyrážejí z centra města směrem ke Sportovnímu pavilonu ve Vítkovicích.

Nakonec přivezou téměř tři tisícovky nedočkavých diváků, ti nalézají místo na nových tribunách tradičního hokejového stánku prvorepublikové Ostravy. I počasí se umoudřilo a trochu přituhlo. Historicky první zápas československé hokejové ligy může začít! Vítkovice hrají proti Spartě.

Ačkoli se hokej v českých zemích usadil už před první světovou válkou a velký boom zažil v polovině 20. let, až do roku 1936 neexistovala v Československu celostátní hokejová soutěž. Mistr republiky byl vyhlašován až na základě složitého soutěžního systému, pavouka regionálních podniků od nejnižších úrovní, který vrcholil v republikové mistrovství v Praze. Moderní sport ale potřeboval pravidelnou ligovou soutěž.

Sen o lize se stal skutečností v roce 1936. V prosinci byl premiérový ročník rozlosován. Účastníků bylo osm, vedle nepřemožitelného LTC a pražských „S“ nechyběl ani SSK Vítkovice, který se za necelých 10 let své existence vypracoval na nejlepší český tým Ostravska a který zdatně konkuroval i do té doby suverénnímu výběru opavských Němců Troppauer EV.

Právě na vítkovickém ledě, na kluzišti u Sportovního pavilu, bylo odehráno historicky první ligové utkání. Vítkovický klub před sezonou investoval nemalé částky do rekonstrukce kluziště, výstavby nových tribun i nového výkonného osvětlení. Přitom se stále jednalo o kluziště s přírodním ledem, tedy bez chlazení, odkázané na rozmary počasí.

V oné ligové premiéře vyzvaly Vítkovice pražskou Spartu. Pražané i se dvěma Kanaďany v sestavě byli jasným favoritem. Chvíli se vlivem oblevy uvažovalo, zda vůbec zápas sehrát, nicméně počasí se nakonec umoudřilo a mohlo se hrát ve stanovený čas 15 hodin.

Led byl sice trochu rozměklý, nicméně to právě vyhovovalo vítkovickým. Tým v sestavě Vorel – V. Klevar, B. Klevar, Schauer, Slovák, Nový, Milíček, Kubečka, A. Duda zaskočil favorita dokonale.

Spartě vázla na těžším ledu kombinace, bojovnější a přímočařejší Vítkovice se jí proto vyrovnaly. V 6. minutě 2 800 diváků slavilo historicky první ligovou branku nejen svého týmu, ale vůbec.

Vilém Kubečka unikl po křídle a skóroval. Vítkovice držely vedení 1:0 až do třetí třetiny. Pak se Spartě přece jen podařilo vyrovnat. I tak remíza 1:1 byla pro Vítkovice obrovským úspěchem a velkou senzací. Pro celou Ostravu.

Kompletní 90-letou historii vítkovického hokejového klubu mapuje rozsáhlá kniha 90 let hokeje ve Vítkovicích, která vyjde v listopadu 2018 k 90. výročí založení současného HC VÍTKOVICE RIDERA.