Nejnovější zprávy: V Karviné ještě letos vznikne nový sportovní areál ​Příští sezona bude pro opavský basketbal výzvou, říká Dušan Štěnička

LEGENDY MHD

Legendy ostravské dopravy: Tento trolejbus jezdil v Ostravě až do roku 1982

Magazín PATRIOT a Dopravní podnik Ostrava připravili seriál, ve kterém postupně představí legendární vozy ostravské hromadné dopravy.

Tento původní trolejbus Škoda 8 Tr číslo 29 se bohužel zachovat nepodařilo (1979). Foto: Archiv

Po krátkém působení šesti trolejbusů Škoda 7 Tr, vystřídaných v roce 1953 dvaceti kapacitnějšími tatrovkami T 400/IIIA, byl vozový park ostravské trolejbusové dopravy na přelomu padesátých a šedesátých let doplňován opět škodovkami, a to modernějšího typu 8 Tr.

Celkem bylo do Ostravy v letech 1958 až 1961 dodáno 21 těchto trolejbusů. Není bez zajímavosti, že pro zvýšení kapacity byly v Ostravě v letech 1961 až 1963 provozovány na lince 55 také tři soupravy těchto vozů s přívěsy Karosa B 40.

Některé ostravské „osmičky“ prodělaly rozsáhlejší modernizační úpravy, při kterých byly použity komponenty z elektrické trakční výzbroje vozů 9 Tr nebo zadní nápravy z téhož typu. Další úpravy přinesl postupný přechod na jednoslužný provoz nebo pozdější zavedení tzv. mechanizovaného odbavování cestujících.

Mimo jiné i díky těmto modernizacím se Ostrava stala posledním městem bývalého Československa, kde se vozy typu 8 Tr udržely v provozu. Poslední z nich, vůz číslo 3040 (původně číslo 40), byl vyřazen po jednadvaceti letech služby v roce 1982.

Bohužel počátkem osmdesátých let se nepodařilo v ostravském dopravním podniku trolejbus typu 8 Tr zachovat, ač byl vůz číslo 29 k tomuto účelu vyčleněn.

Proto je nyní tento typ ve sbírce historických vozidel zastoupen původně gottwaldovským vozem evidenčního čísla 32 ze stejné (šesté) výrobní série, jako ostravský vůz číslo 29, jehož číslo nyní nese.

V Gottwaldově, nynějším Zlíně, byl tento trolejbus v provozu od roku 1958 do svého vyřazení v roce 1974. Poté byl odprodán a dvě desítky let sloužil na soukromém pozemku v Trnavě u Slušovic jako dílna a sklad.

V roce 1996 byl převezen do Ostravy, kde v trolejbusových dílnách Dopravního podniku Ostrava a.s. začali s jeho rozsáhlou a důkladnou opravou s cílem uvedení vozidla do provozního stavu ostravských „osmiček“ z první poloviny šedesátých let.

Při opravě, která byla ukončena v roce 1998, obdržel vůz nátěr, který není původním barevným řešením tohoto typu, vychází z nátěrů „tatrovek“ a v minulosti byl u některých ostravských trolejbusů 8 Tr uplatněn.

Historickou „osmičku“ číslo 29 můžete vidět v ostravských ulicích při různých příležitostech, často v soupravě s přívěsem B40 číslo 141.

Seriál čerpá z knihy Katalog historických vozidel Dopravního podniku Ostrava kolektivu autorů. Text vytvořili Jiří Boháček a Petr Mitáček, fotografie poskytla celá řada dárců, zaměstnanců a příznivců Dopravního podniku Ostrava.